İş tatmininin iş performansı üzerindeki etkisi: Somali'de bir araştırma
The effect of job satisfaction on performance: Case study Somalia
- Tez No: 495763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişki, geçmişten günümüze araştırmacıların ilgisini çeken bir konudur. Ancak yapılan çalışmalarda, farklı sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir. Ayrıca gerçekleştirilen çoğu çalışmada, iş tatmini-iş performansı arasındaki ilişkide sadece görev performansına odaklanıldığı ve bağlamsal performansın göz ardı edildiği görülmektedir. Halbuki, bağlamsal performans da en az görev performansı kadar örgütlerin hedeflerine ulaşmalarında önem taşımaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, iş tatmininin görev performansı ve bağlamsal performans üzerindeki etkisinin saptanmasıdır. Söz konusu amaçla, Somali'deki bir şirkette gerçekleştirilen araştırmada elde edilen bulgulara göre iş tatmininin, iş performansını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği saptanmıştır. İçsel iş tatmininin, bağlamsal performansı pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği görülürken, dışsal iş tatmininin bağlamsal performans üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. İçsel ve dışsal iş tatmininin görev performansını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between job satisfaction and job performance was very interesting and discussed by the researchers in a long time. However, the results reached by the studies on this topic were different. In addition, most studies on the relationship between job satisfaction and job performance focused only on task performance and ignored contextual performance. Whereas contextual performance has the same important as well as task performance to achieve organizational goals. In this regard, the aim of this research is to determine the effect of job satisfaction on task and contextual performance. The findings of the research which was conducted in one of the companies in Somalia revealed the existence of the positive and significant effect of job satisfaction on job performance. While the effect of intrinsic satisfaction on contextual performance was found to be positive and significant, a non-significance effect of extrinsic satisfaction on contextual performance was found. The results showed the existence of the positive and significant effect of both intrinsic satisfaction and extrinsic satisfaction on task performance.