Etkinlik turizminin destinasyon pazarlamasındaki yeri ve önemi: Tayvan örneği
The role and importance of event tourism in destination marketing: The case of Taiwan
- Tez No: 495786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Etkinlikler, destinasyonun çekicilikleri içinde önemli yer almakta ve son senelerde destinasyon pazarlamasında çok yaygın kullanılan bir yöntemdir. Etkinlik turizmi, ev sahibi destinasyon için olumlu imaj bırakılması ve markalaştırma sağlayabilmek adına sahip olunan doğal ve kültürel çekicilikleri turistlere sunabilmektedir. Tayvan, doğal güzellikleri ve zengin halk kültürüne sahip olan ve turizm potansiyeli yüksek bir ülkedir. Tayvan'da turizm talebini attırmak için çok sayıda etkinlik yapılmakta ve bu etkinliklerin ev sahibi destinasyon için önemli faydaları bulunmaktadır. Bu çalışmada, ilk bölümde etkinlik çeşitleri ve etkinlik turizmi; ikinci bölümde ise destinasyon pazarlaması ve dünyada bulunan destinasyon pazarlaması açısından başarılı olmuş etkinliklere örnekler sunulmuştur. Son bölümde ise, Tayvan'da yapılan çeşitli turizm amaçlı etkinlik örnekleri, ev sahibi destinasyona etkileri incelenmiş ve gelecek için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Events are an important part of the destination attractiveness and are widely used in destination marketing in recent years. Event toursism can not only help host destination on changing image and branding but also enable tourists to see the natural and cultural attractiveness. Taiwan is a country full of natural beauty and rich culture resource and has very high tourism potential. In order to raise tourism demands, a very big number of events are held in Taiwan and has significant benefit in the host destinations. In this study, the first part explained event types and event tourism, the second part destination marketing and provided successful destination marketing event examples around the world. In the last part, various tourist event examples in Taiwan and some suggestion for future tourism development are provided.