Türkiye'de kadınların siyasal katılımı
Political participation of women in Turkey
- Tez No: 495792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadınlar sosyal hayatın vazgeçilmez parçasıdır. Toplum yapıları kadınları yaşam şartlarını ve standartlarını direk olarak etkilemektedir. Tarihin her döneminde kadınlar önemli roller üstlenmekle birlikte ataerkil toplum yapısı kadınların ikinci planda kalmasına neden olmaktadır. Türkiye gibi ataerkil yapıdaki topluluklarda kadınlar daha çok ev hanımı ve anne rolünü üstlenmektedir. Bununla birlikte küreselleşme ile birlikte internet teknolojilerinin yaygınlaşması kadınların toplum içinde kendilerini daha rahat şekilde ifade edecekleri alanların oluşmasını sağlamaktadır. 2000'li yıllarla birlikte kadınlar kendi hakları hakkında kararlar verebilmek için siyasi hayata katılım sağlamaya başlamıştır. Kadınların siyasal hayata katılım ve siyasal hayatta temsil ediliş oranlarının yeterli olmadığı görülmektedir. Bu çalışmamızın da ana odak noktası kadınların siyasi hayatta katılımlarının tespit edilmesidir. Bu amaçla kadınların siyasi hayata katılımlarının incelendiği çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca kadınların siyasi hayata katılımları ile ilgili TÜİK verileri, YSK verileri ve yurtdışında kadınları konu alan örgüt raporları incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda kadınların ülkemizde yeterince katılım sağlama olanağına sahip olmadığı tespit edilmiştir. Kadınların son milletvekili seçimlerinde %14 oranında temsil hakkı kazandığı görülmektedir. Anahtar Kelimeler; Kadınlar, Kadınların Siyasi Hayata Katılımları, Katılım Şekilleri, Demokratik Katılım.
Özet (Çeviri)
Women are indispensable parts of social life. Society affects women's living conditions and standards directly. In every period of history, with the women taking on important roles, the patriarchal society structure causes the women to stay on the second plan. In patriarchal communities such as Turkey, women are more likely to assume the role of housewife and mother. However, the spread of internet technology with globalization leads to the formation of women in society themselves in areas where they are more comfortable way to express it. Through the years 2000, women began to participate politically in order to be able to make decisions about their rights. It is seen that the representation of women in political life and participation political life is not sufficient. The main focus of this study is to determine women's participation in political life. For this purpose, the studies on women's participation in political life have been examined. Furthermore, It was examined TUIK data, YSK data and organization reports on women in abroad about women's participation in political life. As a result of the obtained data, it has been determined that women do not have enough participation in our country. It is seen that women won to represent 14% in the last parliamentary elections. Keywords; Women, Political Life Participation of Women, Participation Shapes, Democratic Participation.