Türkiye'de muhafazakâr partilerde kadın örgütlenmesi ve kadınların siyasal süreçlere katılımı (Van Ak Parti kadın kolları örneği)
Woman organizations in conservative parties and conservative women's attendance into political processes in turkey(The sample of Van Ak Party women branch)
- Tez No: 533427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'de kadınların demokrasinin gereği olarak siyasal süreçlere katılımı aktif bir şekilde sağlamaları tedricen mümkün olabilmiştir. 1980'lerden sonra çeşitlenen kadın hareketleri kadın mücadelesini daha da anlamlı kılmıştır. Özellikle İslamcılığın gelişimi ile beraber RP'nde; 2000'lerden sonra muhafazakâr bir parti olan Ak Parti'de kadın örgütlenmesi iktidar mücadelesinde kilit rol oynamıştır. Kadın örgütlenmesinin örneklerinden biri olan Kadın Kolları/Komisyonları kadınların siyasal katılımını ne ölçüde arttırdığı, aktif eylemleri gerçekleştirecekleri bir zemini sağlayıp sağlamadığı tartışma konusudur. Siyasal katılım konusunda hukuki iyileştirmeler yapılması yeterli midir yeterli değilse aktif siyasal eylemlere kadınların dahil olmasının nasıl mümkün olabileceği çözümlenmelidir. Toplumsal veya siyasal kültürden kaynaklı kadınların ikincil konuma itilmesi siyasal başarılarının önünde engel olacağından siyasi rekabet sürecinde kadınlar temsil ve yönetme yetkisini elde etmek, karar mekanizmalarında bulunmak için pek çok zorlukla mücadele etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the active attendance of women into political processes as a requirement for democracy has gradually become possible. Women movements mobilizing after 1980s made struggle of women more meaningful. Along with the progress of Islamism, in RP especially, then in the conservative Ak Party and its woman organizations, played a key role in the power struggle after 2000s. It has still been a matter of contention whether woman commissions/branches, one of the example of woman organizations, have increased political attendance of women and provided a realm carrying out active performances, The issue of whether Judical improvements in terms of political participation are enough or not should be analyzed. If not enough, making the participation of women possible into political actions is supposed to be examined. Because of cultural and political incentives, political achievement of women will fail, and hence, women struggle against a great deal of hardships to gain the power administration and representation and stay in decision-making mechanisms.