Antropojenik jeomorfolojinin iklim değişikliğine etkileri
Effects of anthropogenic geomorphology on climate change
- Tez No: 495804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOPÇU AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlar yaşadıkları yeryüzünde çeşitli değişikliklere sebep olmaktadır. Nüfus arttıkça ve teknoloji ilerledikçe yeryüzünde yapılan bu değişiklikler de artmaktadır. İnsanın yeryüzünde yaptığı bu değişikliklerin yani antropojenik jeomorfolojinin etkilediği unsurlardan biri de iklimdir. Ormansızlaşma, tarım, otlatma, çölleşme, ağaçlandırma, şehirleşme, baraj yapımı vb. faaliyetlerle antropojenik jeomorfoloji iklimi etkiler. Tez hazırlanırken çok sayıda yerli ve yabancı kaynak taranmıştır ve bu çok sayıda kaynaktan toplanan bilgiler düzenlenip birleştirilerek çalışma oluşturulmuştur. Sonuç olarak antropojenik jeomorfolojinin özellikle yerel iklimler üzerinde göz ardı edilemeyecek etkileri olduğu, bu etkilerin bazen sera gazlarından kaynaklanan etkilere denk olduğu hatta onları geçebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Humans cause various changes to the earth they live on. As population increases and technology advances, these changes on the earth are also increases. Climate is one of the elements affected by these changes humans made on earth namely anthropogenic geomorphology. Via actions as deforestation, agriculture, grazing, desertification, afforestation/reforestation, urbanization, dam building etc. anthropogenic geomorphology affects climate. While the thesis was being prepared, a large number of sources were scanned and the information gathered from this large number of sources is edited and combined. As a result, anthropogenic geomorphology has been found to have some effects that cannot be ignored, especially on local climates, and these effects are sometimes seen to equal to, or even exceed, the effects of greenhouse gases.