Hobi eğitiminin örgütsel bağlılığa etkisinin işyeri düzeyinde incelenmesi
Investigation of the effects of hobby education on organizational commitment in workplace level
- Tez No: 495805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hobi insanın hayatını anlamlandırmasına yardımcı olabilecek bir uğraşıdır. Hayatını anlamlandıran bireyler varoluşsal kaygılardan arınarak daha mana merkezli bir hayat sürdürebilmektedir. Hayatın merkezinde kurgulanan işle hayatını anlamlandıran iş görenler emekliliğe doğru bir belirsizliğe sürüklenmekte emeklilik sonrasında ise umutsuzluğa düşmektedir. Bu çerçevede tez çalışmasında iş başındayken bu belirsizliği ve umutsuzluğu azaltmak için uygulanabilecek insan kaynakları uygulamalarından biri olarak işyerinde hobi eğitiminin örgütsel bağlılığa etkisi araştırılmaktadır. Dolayısıyla insan faktörünü önemseyen işletmeler için araştırmanın verimlilik ile ilgili bir kanaat oluşturacağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda işyerinde hobi eğitimi olanaklarından faydalanma ile örgütsel bağlılık arasında bazı meslek gruplarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hobby is an activity that helps giving meaning to the life. People who give meaning to the life; finish the existential anxieties and continue the life in a more meaning centered way. If people build their life with work centered; this way of life goes to suspense through the retirement and becomes hopelesness in the retirement. In this paper the effect of the hobby education on the organizational commitment which is a way to decrease the suspense and hopelessness effects of the retirement is researched. It will be an opinion about prolificness of the organizations which do not interest with the human factor. As a result of the research, significant differences were found between the utilization of hobby education facilities and organizational commitment in the workplace according to some occupational groups.