Doğrusal programlama yöntemi ile talep tahmini ve alüminyum sektöründe bir uygulama
Demand forecasting with linear programming method and an application in the aluminum sector
  1. Tez No: 495816
  2. Yazar: ÖMÜRCAN TEKİN OĞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN SATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada bir alüminyum firmasının kârını maksimize edecek doğrusal programlama modeli ele alınmıştır. Tasarlanan karar problemi, belirli kısıtlar altında matematiksel olarak ifade edilerek doğrusal bir model oluşturulmuştur. Amaç fonksiyonu olarak işletmenin kârını maksimize edecek alüminyum üretimi belirlenmiştir. Tasarlanan modelin çözümünde LINDO paket programı kullanılmıştır. LINDO yazılımından elde edilen çözüm raporu yardımıyla duyarlılık analizi yapılmış, kârı maksimize etmek için farklı doğrusal programlama modelleri tasarlanmıştır. Tasarlanan ve çözümü LINDO'da yapılan modellerin kıyaslaması yapılarak, kârı maksimize eden en iyi model ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a linear programming model that will maximize the profit of an aluminum company is discussed. The designed decision problem is mathematically expressed under certain constraints and a linear model is created. The objective function is to determine the aluminum production that will maximize the profit of the business. The LINDO package program was used for the solution of the designed model. Sensitivity analysis was done with solution report obtained from LINDO software and different linear programming models were designed to maximize profits. By comparing the designed and solution models made in LINDO, the best model maximizing profits has been put forward.