Güney Asya'da medyanın politik kullanımı: Bangladeş örneği
Political use of media in South Asia: Bangladesh perspective
  1. Tez No: 495861
  2. Yazar: MD MAHADY HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bangladeş'te basın, ulusal fikirlerin propagandacıları için bir araç, ancak milli özgürleşme hareketleri kapsamında destekleyici bir unsurdur. Basın, askeri rejimin ortadan kaldırılmasıyla birlikte 1990'lı yıllara kadar demokratik bir devletin kurulması hususunda oldukça önemli bir rol oynamıştır. Fakat demokrasi döneminde medya organları, haberlerini şekillendirdikleri siyasi partilere olan bağlılıklarına göre iki farklı bloğa bölünmüştür. Bu çalışmada, medya ve siyaset arasındaki ilişki incelenmiş ve medyanın siyasi ideolojisi çerçevesinde haber yapılırken nasıl bir pozisyon aldığı saptanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte bu çalışma ile, Bangladeş'te olduğu gibi diğer Güney Asya ülkelerinde de inkar edilemez bir gerçek olan medyanın yanlı tutumu bir diğer medyanın politik kullanımında gelinen düzeyi gösteren faktör olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, Bangladeş medyasını tartışmayı hedeflenmekle birlikte, de konunun daha net bir görünümünü ortaya koyabilmek açısından, Güney Asya'yı temsil eden ve Bangladeş'in de kendisinden koparak bağımsız bir ülke olmadan önce bir parçası olduğu Hindistan medyasından alınan örneklemi de içermektedir. Veriler, her iki ülke medyası üzerinden seçilmiş gazete ve televizyon örneklemlerinde yapılan“içerik analizi yöntemiyle”14 - 23 Ağustos 2017 tarihleri aralığındaki nüsha ve yayınlardan toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, her iki ülke medyasının da politik anlamda oldukça yanlı bir politika izlediklerini, tüm politik gündemi yalnızca kendi perspektiflerinden değerlendirdiklerini ortaya koymaktadır. Dünyanın pekçok yerinde olduğu gibi Güney Asya'da da medyanın habere yaklaşımı ve yayın politikası, o medya kuruluşunun sahip ya da hissedarlarının siyasal ilişki ve çıkarları doğrultusunda belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The press in Bangladesh is a tool for the propagators of the national opinions; however, it is a supportive factor within the context of national liberation movements. The press played an important role regarding an establishment of a democratic state until 1990's following the abolition of the military regime. In the democratic era, media outlets were divided into two blocks in accordance with their devotion to a certain political party which shapes their news. In this study, the relationship between media and politics were examined and how media takes a position to make the news within the frame of its political ideology was tried to be determined. However, the aim of this thesis is to disclose the partial position of media in Bangladesh- an undeniable fact for other South Asian countries also- as a factor which shows the present situation on the political use of media. This study aims to discuss the media in Bangladesh and in terms of presenting a clearer perspective, it contains the sample from the media in India which represents South Asia and was a country including Bangladesh before it declared its independence. Data were collected with“the content analysis method”from the newspaper and TV samples of both countries between the dates of 14 - 23 August 2017. The findings show that the media of both countries follow a partial policy, and evaluate the whole political agenda from their own perspective. The approach and the broadcasting policy of the media to the news in Bangladesh, as much as in the rest of the world, are determined in accordance with the political relations, and interests of the media owners or shareholders.