Türkiye'de engellilere yönelik sosyal koruma önlemleri
Social protection measures for disability in Turkey
- Tez No: 495879
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Engelliliğin sosyal ve siyasi bir olgu haline gelişi Sanayi Devriminden sonra gerçekleşmiştir. Sanayi Devrimi öncesinde engellilerin bakım ve ihtiyaçları aile, birinci dereceden akraba yâda komşuları tarafından karşılanmıştır. Toplumun engelliliğe bakış açısı ilk zamanlar ilahi iken bir zaman sonra engelliler için lanetlenmiş yâda bireylerin sırtında bir yük olarak algılanmaya başlanmıştır. Engellilerin yasal hak sahibi olmaları ve korunmalarına yönelik köklü değişimler 20. yüzyılın ikinci yarısına denk gelmektedir. Engelli haklarının gelişimi; insan hakları ve vatandaşlık hakları bağlamında gelişmiştir. Bu çalışma toplumun en dezavantajlı grubu olan engellilerin Türkiye'de sosyal statülerini, toplumdaki yerini ve hukuki haklarını detaylı olarak değerlendirmektedir. Engellilerin insan hakları bağlamında kendilerine ne gibi hak ve özgürlüklerin tanındığı sosyal koruma bağlamında ne gibi hizmetlerin verildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, Disability became a social and political phenomenon. Prior to the Industrial Revolution, the care and needs of the handicapped were met by the family, first-degree relatives or neighbors. While society's first point of view on disability is divine, it has begun to be perceived as a burden on the backs of individuals who are now cursed for the handicapped. for the disabled must have legal rights and fundamental changes to their protection are in the second half of the 20th century. Development of disability rights; human rights and citizenship rights This study assesses in detail the social status of the disadvantaged group of the society, its place in society and its legal rights in Turkey. It has been determined what services are provided in the social protection context in which the rights and freedoms of the disabled are recognized in the context of human rights.