Avrupa Birliği'nde sosyal güvenlik: Almanya örneği
Social security in the European union and the case study: Germany
- Tez No: 495883
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nde sosyal güvenlik sistemlerinin genel olarak nasıl işlediğini ortaya koyup, Avrupa Birliği'nin öncü ülkelerinden olan Almanya'nın sosyal güvenlik sistemini ve temel sorunları genel hatlarıyla açıklayabilmektir. Sosyal devletin vazgeçilmez unsurlarından biri olan sosyal güvenlik alanı, Avrupa Birliği gibi“sosyal devlet”ilkesine dayalı ülkelerin oluşturduğu bir birlikte son derece önem arz etmektedir. Ancak, sosyal güvenlik alanı Avrupa Birliği'nde herhangi bir komite yâda kurum tarafından yönetilmemektedir. Her üye ülkenin bu alanda serbest bırakılması, kendi sosyal yapılarına uygun olarak planlama yapabilmeyi ve kural koyabilmesini mümkün kılmıştır. Çalışmada, Sosyal güvenlik kavramı ve sosyal güvenlik sitemlerinin amaçları ve bu amaçlara ulaşabilmek için gerekli olan araçlara değinilerek, sonrasında Avrupa Birliği'nde sosyal güvenlik sisteminin işleyişinin genel hatları ele alınacaktır. Son bölümde, çalışmanın asıl noktasını oluşturan Alman sosyal güvenlik sistemi, sistemin araçları, amaçları ve sistemin tıkanma nedenleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain how the social security systems in the European Union, how it's work and then explain how the social security system of Germany, one of the leading nations of the European Union, operates, the main points of the social security system and all these issues with social security problems. In the study, the concept of social security and the aims of the social security systems and the means necessary to achieve these aims will be discussed, and then the general outline of the operation of the social security system in the European Union will be discussed. In the last part, the main points of our work, the German social security system, the tools of the system, its objectives and the reasons for the system clogging will be discussed.