E-government in Iraq: Failure and success factors
Irak'taki e-devlet: Başarısızlık ve başarı faktörleri
- Tez No: 495910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
E devlet vatandaşlara sürekli hizmet sunmak, yaşamı kolaylaştırmak ve işlemleri hızlı ve sorunsuz yapmak için bilgi ve iletişim teknolojisini kullanmaktadır. Bu çalışma esas olarak, e-devletin başarısızlığını ve başarısını belirleyen bu alanda yürütülmüş ve bu çalışmayı seçerken bizi motive edecek az sayıdaki araştırmanın olması da dahil pek çok faktör olduğundan, Irak'taki e-devlet uygulamasının başarısızlık ve başarı faktörlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma modeli, çoğu bilgi ve iletişim teknolojisi alanında uzmanlaşmış Irak'taki farklı bakanlıklarda görev yapan büyük bir çalışan örneklemesine yönelik olarak kullanılan Heeks'in Faktör Modeline dayalı olan bir online ankettir. Veriler online bir anket aracılığıyla 116 çalışandan toplanmıştır. Ayrıca, Akıllı Kart Biriminde, Pasaport Dairesinde ve Al-Anbar Üniversitesi Bilgisayar ve İnternet Merkezinde görev yapan 23 çalışanın çıktı halindeki görüşleri de alınmıştır. Veri toplama süreci, 26 Aralık 2016 ile 30 Ocak 2017 tarihleri arasında yaklaşık bir ay sürmüştür. Çalışmamızda, Irak'taki birçok kurumda mevcut olan e devlet projesinden bahsedilmiştir. Bu nedenle, Irak'taki farklı kurumlarda uygulanan projelerin başarısını artırmak amacıyla Irak hükümeti bu projelerin önemini tanıtmalıdır. Bu çalışma, başarısızlık faktörlerini ele alarak ve bu faktörleri ortadan kaldırmaya odaklanarak e-devlet projesinin başarıyla sonuçlanacağını önermektedir.
Özet (Çeviri)
E government uses information and communication technology in order to provide services to citizens continuously and to facilitate life and conduct transactions quickly and smoothly. This study mainly aims to determine the failure and success factors of e government in Iraq as there are many factors that determine the failure or success of e government, including the lack of studies on what worked in this area, which motivates us to choose this study. The study model is an online survey depending on The Heeks Factor Model directed to a large sample of employees in different Iraqi ministries most of whom specialize in information and communication technology. The data have been collected from 116 employees through an online survey. Moreover, opinions were taken on printed sheets from 23 employees of Smart Card, the Passports Department and Computer and Internet Center at Al-Anbar University. The process of collecting data continued for approximately one month between 26 December 2016 and 30 January 2017. Our study mentioned many e government projects in many institutions in Iraq. Therefore, in order to increase the success of the projects that have been implemented in different institutions in Iraq, the Iraqi government must promote the importance of these projects. This study suggests pushing the e government project towards success by addressing the failure factors and focusing on strengthening these factors.