İş güvenliği kapsamında öğrenci yurtlarında yangın güvenlik önlemlerinin incelemesi ve bir örneklem
Evaluating fire safety requirements for the buildings within the scope of occupational safety standarts in turkey
  1. Tez No: 495950
  2. Yazar: PINAR ÖZAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. CAN ÇOĞUN, YRD. DOÇ. DR. SEDAT ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması öğrenci yurtlarında alınması gereken yangın güvenlik önlemlerini kapsamaktadır. Tezde önce öğrenci yurtlarına ilişkin mevzuatın yangın ile ilgili bölümleri incelenmiş, son 5 yılda Türkiye'de meydana gelen öğrenci yurdu yangınları irdelenmiştir. Daha sonra tasarım, uygulama ve kullanım aşamalarında alınacak yangın güvenlik önlemleri ele alınmıştır. Yangın güvenliğine ilişkin ölçütlerin kullanılabilirliğini arttırmak için ulusal yönetmeliğimiz olan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerini içeren kontrol listeleri oluşturulmuştur. Ayrıca tezde; kontrol listelerinin kullanılabilirliğini ölçmek için bir öğrenci yurdu binası incelenmiş, değerlendirme sonucunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the fire safety standards implemented to the student dormitories in Turkey. The study addresses the question of how the fire safety sections of the occupational safety legislation related to the student dormitories and student dormitory fires took place in Turkey for the last 5 years. Moreover, the fire safety standards affecting the stages of design, application and usage in the student dormitories are discussed. The thesis expands the range of fire safety criteria and checklists containing the provisions of the National Fire Regulations to increase the usability. The thesis also examines and suggests preliminary precautions on the fire safety of a student dormitory building considering the checklists