Twitter'daki siyasal nefret söylemi üzerine bir inceleme: 24 haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri örneği
A review of political hate speech on twitter: 24th june 2018 Presidential and parliamentary elections
  1. Tez No: 559640
  2. Yazar: KÜBRA KURTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH TERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Advertising, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Nefret söylemi azınlık olarak görülen bir gruba veya bireylere yönelik ırkçı, cinsiyetçi, homofobik ya da fiziksel farklılıklarından dolayı yöneltilen olumsuz söylemlerdir. Nefret söylemi duygu ve düşüncelerde, aile, okul, eğitici kitaplar ve iletişim araçları gibi alanlarda üretilmekte ve yaygınlaşmaktadır. Geleneksel medyada üretilen nefret söylemi, iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucu ortaya çıkan yeni medya ve sosyal medya araçlarında da yerini almaktadır. Sosyal medya araçları sahip oldukları hızlı yayılım, farklı teknolojik araçlardan kullanım, diğer sosyal medya araçları ile bütünleşik kullanım, sanallık, çift yönlü iletişim gibi özellikleri kullanıcıların içerik üretmelerine ve üretilen içeriklerin paylaşmaları ile hızlı bir yayılım göstermesine olanak sağlamaktadır. Bu araçlar, nefret söyleminin üretilmesinde ve yayılmasına da etki etmektedir. En çok kullanıcıya sahip sosyal medya araçlarından Twitter'da anlık içerik üretilmesi, tanışabilir teknolojik araçlarda kullanılabiliyor olması, içeriklerin beğenilmesi, paylaşılmasına imkân tanıması ve bu içeriklere etiketler eklenerek birden fazla kişiye ulaşılmasını artırması gibi özellikleri nefret söylemi barındıran içeriklerin üretilmesinde, yaygınlaşmasında ve normalleşmesinde etkilidir. Bu çalışmada Twitter'da, nefret söylemi türlerinden biri olan siyasal nefret söylemi üzerine odaklanılmıştır. Twitter'da siyasal nefret söyleminin saptanması için 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri seçilmiştir. Seçimlerde Twitter'da kullanılan etiketlerden (hashtag) toplam 2.412 tweet belirlenmiş ve bu tweetler içerik analizi yöntemiyle, çalışmaya uygun kategorilendirme ve kodlama cetveli oluşturularak incelenmiştir. İnceleme sonucunda 2.412 tweet içerisinden 667 tweette nefret içerikleri tespit edilmiştir. Araştırma bulguları ile siyasal nefret söyleminin ağırlıklı olarak herhangi bir kişi ya da parti adı verilmeden küfür, hakaret, aşağılama ifadeleri kullanılarak üretildiği ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
Hate speech is the negative discourse directed against a minority group or individuals due to racial, sexist, homophobic or physical differences. Hate speech is produced and spread in areas such as emotions and thoughts, family, school, educational books and communication tools. Hate speech produced in the traditional media takes its place in the new media and social media tools that emerge as a result of the developments in communication technologies. Social media tools allow their users to generate content and share the generated content quickly, as they have fast propagation, use of different technological tools, integrated use with other social media tools, virtuality, and bidirectional communication. These tools also affect the production and dissemination of hate speech. Social media tools that have the most users have the ability to produce instant content, to use them in technological tools, to allow content to be liked and shared and to increase access to more than one person by adding tags to these contents on Twitter, and to produce, spread and normalize content containing hate speech. For this reason, the study aims to reveal the political hate speech which is one of the types of hate speech on Twitter. 2018 President and Deputy General Elections were chosen to determine the political hate speech on Twitter. A total of 2,412 tweets were determined from the tags (hashtags) used in Twitter in the elections and the content analysis method was included in the study by creating a categorization and coding table suitable for the study. As a result of the review, 2,412 tweets contained hate content in 667 tweets were identified. The research findings reveal that political hate speech is mainly produced using statements of profanity, insults, humiliation without the name of any person or party.