Authentic leadership and creativity: The mediating role of subjective well-being
Otantik liderlik ve yaratıcılık: İyi olma halinin aracı rolü
  1. Tez No: 496003
  2. Yazar: SEVİL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, otantik liderlikle çalışan yaratıcılığı ve çalışan öznel iyi olma hali arasındaki ilişki ve otantik liderlik ve çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkide çalışanın öznel iyi olma halinin aracı rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırmaya özel bir teknoloji şirketinde çalışan toplam 100 kişi katılmıştır. Katılımcılar, otantik liderlik ölçeği, Guilford alternatif kullanım testi, yaratıcı katılım ölçeği, yaşam memnuniyeti ölçeği, pozitif ve negatif duygu ölçeği, deneyimlere açıklık ölçeği ve yaratıcı kişilik ölçeğini tamamlamışlardır. Araştırmanın sonuçlarına göre, otantik liderlikle çalışan yaratıcılığı ve çalışan öznel iyi olma hali arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Aracı etkili modeli ise, öznel iyi olma halinin, otantik liderlik ve çalışan yaratıcılığı arasında kısmi aracı değişken olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the relationship between authentic leadership, employee creativity and subjective well-being; where subjective well-being was incorporated to explore its mediational role between authentic leadership and employee creativity. The sample (N = 100) was taken from a private technology company in Istanbul. Measures of Authentic Leadership Scale, Guilford Alternative Uses Task, Creative Work Involvement Scale, Life Satisfaction, Positive and Negative Affect Scale, Openness to Experience Scale and Creative Personality Scale were used for assessment. Results showed that authentic leadership was positively associated with employee creativity and subjective well-being. Mediational analyses revealed that subjective well-being partially mediated the relationship between authentic leadership and creative work involvement.