Influential aspects on purchase frequency of video games among Millennials in Turkey
Türkiye'de yaşayan Millennial kuşağının video oyunları satın alma sıklığını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 496012
  2. Yazar: EFE SHİPMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Video oyunları, son on yılda eğlence sektöründe en büyük pay sahibi durumuna gelmiştir. Oyuncuları bu oyunları almaya ve oynamaya iten pek çok değişik etkileyeci faktörler bulunmaktadır. Bu endüstrinin pazarlamacıları piyasada pek çok şirketin rekabet içinde olduğunu göz önünde bulundurarak bu faktörlere gerekli önemi vermelidirler. Bu tezin amacı,“millennial”diye adlandırılan bu genç kuşağın, bu oyunları satın almalarının nedenlerini ve sıklığını etkileyen faktörleri bulmaktır. Bu araştırma için Türkiye'de ikamet eden“millennial”kuşağı seçilmiştir. Bunun yanısıra, fiyat, tatmin olma, kendini bulma, özgüven, marka, kalite, önceki deneyimler ve sosyal entegrasyonun, bu kuşağın video oyunları satın alma niyetini ve satın alma sıklığını etkileyip etkilemediğini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada, anket uygulamalı nicel analiz yöntemi kullanılmıştır. Anket internet üzerinden, kesitsel çalışma araştırma yöntemi ile video oyunu oynamayı seven Millenniallar tarafından cevaplanmış ve analiz edilmiştir. 227 anket üzerinden bulgular edinilmiştir. Nicel analiz sonuçları, betimsel istatistik, faktör analizi, çok değişkenli regresyon ve örneklem t-test ile analiz edilip sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Video Games has become the biggest shareholder in the Entertainment Industry in the last decade. There are lots of different influential factors that affect players to purchase and play these games. Marketers of this industry should put emphasis to these factors when they are marketing the games as there are many companies competing in this field. The purpose of this thesis is to find out the factors that has an impact on the purchase intention and the purchase frequency of video games among Millennials in Turkey. Moreover, the objective of this study is to figure out whether price, self-satisfaction, self-actualization, self-esteem, brand, quality, previous experiences and socializing influence consumers' buying intention and purchase frequency on video games. For this research, quantitative method with a questionnaire is used. The research was employed an online, self-administered cross-sectional survey method to collect the data and the Millennials who like playing online video games were the participants of this survey. Empirical findings are obtained from 227 questionnaires. A summary for qualitative findings were extracted and analysed through descriptive statistics, factor analysis, multiple linear regression and sample t- test.