Geçmişle yüzleşme kavramının hukuk kuramı çerçevesinde değerlendirilmesi
The concept of coming to terms with past within the framework of the theory of law
- Tez No: 496030
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BALİ AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Holokost özelinde hukuk ve geçmişle yüzleşme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Geçmişle yüzleşme katliamların ve yoğun çatışmaların yaşandığı dönemlerin ardından geçmişin yüküyle nasıl başa edileceği meselesini temel alır ve adaletin sağlanması, toplumsal dayanışmanın tesis edilmesi ve demokratik kültürün sağlanması şeklinde üç temel hedefe yönelir. Bu çalışmada söz konusu üç hedefin birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiş ve hukukun siyasetle, ahlakla, tarih yazımıyla ve mağdurların beklentileriyle olan ilişkisi Nürnberg ve Eichmann yargılamaları çerçevesinde tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the law and coming to terms with past within the framework of Holocaust. Coming to terms with past deals with the issue of coping with the burdens of the past in the wake of times full of massacres and intense conflicts. It's main objectives are to ensure justice, social solidarity and a democratic culture. In this study it is investigated the interrelated relations of the objectives in question and it is examined the connection of the law with the politics, morality, historiography and the expectations of the victims within the framework of Nurnberg and Eichmann trials.