Türkiye' de elektronik haberleşme sektöründe sabit genişbant erişim hizmetleri ve Avrupa Birliği uygulamaları ışığında rekabet düzeyinin artırılmasına yönelik Türkiye için öneriler
Electronic communication sector in Turkey fixed broadband access services and in the light of European Union initiatives, recommendations for increasing the competitive level in Turkey
  1. Tez No: 496033
  2. Yazar: DENİZ CEREN TAŞDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, İşletme, Law, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hemen hemen tüm iktisadi faaliyetler rekabet hukuku kurallarına tabidir ancak bazı sektörlerde özel düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sektörler genel olarak kamu hizmetleri veya şebeke endüstrileri gibi, son kullanıcılara temel ihtiyaç niteliğinde sunulan ve pazar gücünü elinde bulunduran tekel konumundaki işletmeciler tarafından sunulan hizmetler olup, yapılan düzenlemeler ile ekonomik ve sosyal açıdan etkinliğin sağlanması hedeflenmektedir. Nitekim, enerji, su, elektronik haberleşme, ulaşım gibi temel ihtiyaç niteliğindeki söz konusu hizmetlerin, sadece tekel işletmeciler tarafından sunulmasının, son kullanıcıların refah düzeyini artırmayacağı açıktır ve bu nedenle düzenlemelere tabi tutularak etkin ve sürdürülebilir rekabet ortamının sağlanması gerekmektedir. Doğal tekel olarak hayatımıza girmiş olan sabit elektronik haberleşme sektörünün de rekabete açılması ve bu rekabetin etkin ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilebilmesi için, düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu doğrultuda, yerleşik işletmeci dışındaki alternatif işletmecilerin de hizmet sunmalarını sağlayabilmek ve kendi altyapılarını kurabilmelerine imkan tanıyabilmek için temel girdi niteliğinde olan“erişim”, elektronik haberleşme hizmetleri kapsamında düzenlenmeye başlamıştır. Erişim, oldukça geniş bir ifade olmakla birlikte, erişim hizmetlerinin kapsamı, yükümlü işletmecinin tüm şebekesini, altyapısını ve hizmetlerini, alternatif işletmecilerin erişebileceği şekilde hizmete açmasıdır. Ancak diğer oyuncuların sektöre girişinin sağlanabilmesi ve varlıklarının sürdürülebilmesi için düzenlemeye tabi tutulan bir sektörde, oyunun kurallarının çok dengeli belirlenmesi gerekmektedir. Nitekim, etkin rekabetin sağlanmasına yönelik birçok unsur olmakla birlikte, tek bir doğru yoktur. Bu nedenle her ülke gerek altyapısı, gerek coğrafi yapısı, gerekse de ekonomik yapısı gereği, kendi içinde ayrı ayrı incelenerek, her ülke için, en etkin çözüm yöntemleri uygulanmalıdır. İşbu dokümanda, Avrupa Birliği uygulamaları ışığında ve Türkiye gerçekleri de dikkate alınarak, sabit genişbant sektörünün son durum fotoğrafı çekilmekte ve sektörde rekabetin artırılmasına yönelik öneriler dikkatlere getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Almost all economic activities are subject to competition rules, but in some sectors special arrangements are needed. These sectors are generally offered by operators in the form of monopolies, such as public utilities or network industries, which are presented to the end users as a basic requirement and have the power to keep the market power, and it is aimed to provide economic and social efficiency with the arrangements made. As a matter of fact, it is clear that the provision of such services such as energy, water, electronic communication and transportation by monopolies will not increase the welfare level of the end users and therefore an efficient and sustainable competition environment must be ensured. Regulations were needed in order for the fixed electronic communications industry, which has entered our lives as a natural monopoly, to open up the competition and to continue this competition in an efficient and sustainable manner. In this direction,“access”, which is the basic input, has started to be regulated as electronic communication services in order to enable alternative operators other than the incumbent operators to provide services and enable them to build their own infrastructures. Access, with its rather broad expression, is the scope of access services to open up the entire network, infrastructure and services of the obliged operator to the way that alternative operators can access it. However, in a sector that is subject to regulation by other players in order to provide access to the sector and to sustain their existence, the rules of the game must be balanced. Indeed, there are no single truths, with many elements to ensure effective competition. For this reason, each country needs to examine its own infrastructure, geographical structure and economic structure in order to implement the most effective solutions for each country. In this document, taking into consideration the European Union practices and the facts of Turkey, taking the last situation picture of the fixed broadband sector and taking proposals to increase competition in the sector are brought to attention.