The relationship between psychosomatization level of women and their relationship satisfaction, emotional processing and life quality
Kadınların psikosomatizasyon düzeyleri ile romantik ilişki tatminleri, duygu işleme kapasiteleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 496034
  2. Yazar: AHMET EREN GÜNSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınların psikosomatizasyon düzeyleri ile romantik ilişki tatminleri, duygu işleme kapasiteleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 20 ile 40 yaşları arasında ve romantik ilişki içinde olan kadınlardan oluşmaktadır. Katılımcılar, Demografik Bilgi Formu, Somatizasyon Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği, Duygusal Zeka Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği aracılığı ile değerlendirilmişlerdir. Analiz sonuçlarına göre fiziksel yaşam kalitesi, ilişki statüsü, ilişki tatmini ve duyguların değerlendirilmesi psikosomatizasyonu önemli derecede açıklayan faktörlerdir ve psikosomatizasyon ile negatif yönde ilişkililerdir. Diğer bir deyişle, fiziksel yaşam kalitesi, romantik ilişki tatmini, duyguları değerlendirme kapasitesi düşük olan ve evli olmayan kadınların psikosomatik semptom gösterme eğilimi daha yüksektir. Bu faktörlerden psikosomatizasyonu en güçlü şekilde açıklayan fiziksel yaşam kalitesidir ve onu sırasıyla ilişki statüsü, ilişki tatmini ve duyguların değerlendirilmesi takip etmektedir. Buna karşın, fiziksel yaşam kalitesinin psikolojik, sosyal ve çevresel alt boyutlarının psikosomatizasyonu açıklayan bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between psychosomatization level of women and their relationship satisfaction, emotional processing and life quality. The sample of the study consisted of women between the ages of 20 and 40, who have a romantic partnership. Participants were evaluated with a Demographic Form, Somatization Scale (SS), Relation Assessment Scale (RAS), Emotional Intelligence Scale (EIS), World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR). The results revealed that physical life quality, relationship status, romantic relationship satisfaction and appraisal of emotion were found as factors that are associated with psychosomatization. In other words, women who have low physical life quality, low romantic relationship satisfaction, low appraisal of emotions ability and who are not married are more likely to experience psychosomatic symptoms. Among these variables, physical aspect of life quality was found as the strongest predictive factor for psychosomatic symptoms, and it was followed by relationship status, relationship satisfaction and appraisal of emotion. On the other hand, psychological, social and environmental aspects of the life quality were not found as significant predictors of psychosomatization.