Kefalet sözleşmesinde kefil ile alacaklı arasındaki ilişki
The relationship between guarantor and creditor in suretyship contract
- Tez No: 496075
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Şahsi teminat sözleşmelerinin en sık rastlanan türlerinden biri olan kefalet sözleşmesi ile bir borcun yerine getirilmesi hususunda kişisel güvence verilmektedir. Alacaklı ile kefil arasında kurulan kefalet sözleşmesi, asıl borç sözleşmesinden bağımsız ancak feri nitelikte sorumluluk yükleyen bir sözleşme özelliği gösterir. Kefil, asıl borçludan başka bir boç için yükümlük altına girerken, asıl borçlunun alacaklı karşısında sahip olduğu tüm savunma imkanlarına da sahiptir. Asıl borçlunun edimini yerine getirmemesi üzerine alacaklı, kefalet sözleşmesine istinaden kefile yönelecektir. Bu halde ise kefil, alacaklı karşısında kefalet sözleşmesinden kaynaklanan savunma sebeplerini de ileri sürebilecektir. Zira kefil, kefalet sözleşmesi uyarınca üstlendiği yükümlülüğünü yerine getirmektedir. Alacaklıya ödeme bulunan kefil, ödeme yaptığı oranda alacaklının haklarına halef olacak ve asıl borçluya rücu edebilecektir. Yukarıda en basit haliyle açıkladığımız“asıl boçlu, alacaklı ve kefil arasındaki üçlü ilişki”, çalışmamızda kefil ile alacaklı arasındaki ilişki kapsamında ele alınmaktadır. Buna göre, kefalet sözleşmesine istinaden kefilin sorumluluğunun kapsamı, kefilin alacaklı karşısında ileri sürebileceği savunma imkanları ile alacaklının kefile karşı üstlendiği yükümlülükler ele alınmıştır. Kefil ile alacaklı arasındaki ilişki, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yayımlandığı tarihten itibaren günümüzde değin yayımlanılan eserler, kritik edilen konular ve uygulama ışığında güncel kaynaklara dayanılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most frequent types of personal guarantee contracts, the suretyship contract, gives personal assurance regarding fulfillment of a debt. The suretyship contract established between the creditor and the surety demonstrates a feature of contract which is independent of the principal debt contract but giving responsibility in accessory characteristic. The surety while he/she is under obligation for another debt than the principal debtor, has all the defense possibilites that the principal debtor has against the creditor. Upon the failure of the principal debtor to fulfill his/her obligations, the creditor will tend to the surety with reference to the suretyship contract. In this case, the surety can also bring forward the reasons for the defense arising from the suretyship contract against the creditor. Because the surety fulfills the obligation undertaken in the suretyship contract. The surety who paid to the creditor will succeed to the rights of the creditor in the rate of payment and will be able to retract to the principal debtor.“The triple relationship between the principal debtor, the creditor and the surety”which we explained above in the simplest case is dealt in the scope of between the surety and the creditor in our study. Accordingly, the scope of the responsibility of the surety in respect of the suretyship contract, the defense possibilities that the surety can bring forward against the creditor and the obligations of the creditor against the surety are dealt. The relationship between the surety and the creditor has been explained on the basis of opinions published since the date of the publication of the Turkish Code of Obligations no. 6098 until today, criticized issues and up-to-date resources in practice.