Çucuklarda kullanılan anestezi devrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 49617
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çocuklarda kullanılan geri solumasız anestezi devreleri olan Jackson- Rees modifikasyonu, Mapleson A ve pediatrik halka devreleri etkinlikleri bakımından karşılaştırıldı. Elektif kardiyovasküler sistem dışı cerrahi geçirecek ASA l-ll grubu 45 infant ve çocuk rastgele üç eşit gruba ayrıldı. Grup I olgular Jackson-Rees pediatrik solunum devresi ile, grup II olgular Magill devresi ile spontan solutulurken, kontrol grubu olan grup III olgulara ise pediatrik halka devresi ile kontrole solunum uygulandı. Tüm olguların anestezi indüksiyonu ve idamesi süresince hemodinamik parametreleri, sistolik ve diastolik kan basıncı, nabız hızı, solunumsal olarak da solunum hızı, Sa02, EtC02 ve solunum havasındaki izofluran konsantrasyonları ölçülerek kaydedildi. Yapılan değerlendirmeye göre, grupların hemodinamik ve solunumsal parametrelerinin ortalamaları esas alındığında; nabız sayısı ve izofluran konsantrasyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken (p0.05). Sonuç olarak, her üç pediatrik solunum devresinin etkinliği yönünden, kullanılan ventilasyon modu bazında, değerlendirilen parametreler açısından önemli bir farklılık tespit edilmedi. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY The non-rebreathing anesthetic systems that are used in children, namely Mapleson A and Jackson-Rees modification and the pediatric circle were compared for the determination of their efficacy. Forty-five infants and children of ASA l-ll physical status who were scheduled for noncardiovascular elective surgical procedures were randomly divided into three groups. The group I subjects breathed spontaneously by Jackson-Rees pediatric breathing system, while group II breathed by Mapleson A system and group III subjects were ventilated mechanically with pediatric circle system. All the subjects were evaluated during the induction and maintenance anesthesia by measuring systolic and diastolic arterial blood pressures and pulse rates as hemodynamic parameters, and by measuring the respiratory rate, Sa02, EtCÜ2 and the concentration of isoflurane in the breathing air as respiratory parameters. When the mean values of hemodynamic and respiratory parameters were evaluated in all subjects; pulse rate and isoflurane concentrations were found statistically different (p0.05). Conclusively; no important difference between the effectivities of these three pediatric anesthesia circuits were found when the evaluated parameters were compared on the basis of the chosen mode of ventilation. 44