İntravenöz hasta kontrollu analjezide morfin ve fentanilin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of morphine and fentanyl in intravenous patient controlled analgesia
- Tez No: 49618
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERDAL GÜZELDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çalışma, elektif torokatomi uygulanan 32 olguda postoperatif analjeziyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Grup I olgulara 0.04 mg.kg“ morfin yükleme dozu ve daha sonra 10 dakikalık lockout intervaliyle I mg”!ık bolus dozu: Grup II olgulara ise 0.4 mikrogram.kg"1 fentanil yükleme dozu ve bunu takiben de 1 0 dakikalık aralarla 1 0 mikrogramlık bolus dozu uygulama imkanı tanınmıştır. Her iki grupta da önemli bir yan etki ve komplikasyonla karşılaşılmamıştır. Birbirlerine istatistiksel anlamı olmayan kısmi üstünlükleri vardır. Buna iki ilacın eşdeğer analjezi sağladığı ve fentanilin standart analjezik opioid kabul edilen morfine İ.V. PCA yönteminde alternatif kabul edilebileceği sonucuna vardık. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF MORPHINE AND FENTANYL IN INTRAVENOUS PATIENT CONTROLLED ANALGESIA. In this study, effects of analgesia of morphine and fentanyl was compared in 32 patients undergone elective thoracotomy. Morphine was used 0.04 mg.kg“1 as loading dose and then 1 mg in every 10 minutes was permitted by lockout intervals, in group I patients. Fentanyl was given 0.4 microgram kg”1 as loading dose and 1 0 micrograms was permitted similarly in group II. Significant side effects on severe complications were not noted in these two groups. For both of the medications, there was some advantages were not statistically significant. As a result we conclude that morphine and fentanyl are equivalent in term of the postoperative analgesia effect and fentanyl may be an alternative drug to morphine in intravenous patient controlled analgesia method. 67