Dürbüne monte edilebilen yüksek hassasiyette dijital pusula uygulaması
High sensivity digital compass application that can combine to binicular
- Tez No: 496210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN MÜHÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, bir askerden büyük birliklere kadar askeri alanda faaliyet gösteren tüm personelin gözetleme ve yön bulmaya yönelik temel ihtiyacının en basit anlamda karşılanması hedeflenmiştir. Ayrı iki farklı cihaz olan dürbün ve pusula birleştirilmiştir. Gelişen teknolojik imkanlardan faydalanarak daha önce gerçekleştirilen analog pusula ve dürbün birleşmesinden oluşan sistem bu çalışmada bir adım daha ileri götürülmüş, tekbir cihaz ile hem açı ölçümü hem eğim ölçümü hem de gözetleme yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca kullanıcı ve okuma hatalarının en aza indirilmesi sağlanmıştır. Sistem ölçüm yapmak için GPS vb. hiçbir yardımcı sisteme ihtiyaç duymaz. Dünya manyetik alanını kullanılarak yön ölçümü yapılır. Dürbünün eldeki tutuş açısına göre ise eğim hesaplanır. Yapılan hesaplama dürbün objektifinden alınan görüntü üzerine oled ekran vasıtası ile bindirilerek aynı anda hem gözetleme yapmak, hedef açısını ölçmek hem de hedefin bulunduğu eğimi ölçmek mümkün olmaktadır. Sistem temel anlamda elektro-optik bir yapıdadır. Elektriksel kısımla ilgili olarak üç eksende ölçüm yapabilen manyetik alan sensörü, verinin işlendiği işlemci birimi ve eldeki bilgileri kullanıcıya ileten ekran birimidir. Optik kısımda ise objektiften çıkış pupiline kadar 1'inci Ana Bakım Merkezi Müdürlüğünce özgün olarak tasarlanmış ve seri üretimi yapılmış 7x50 T10A2 model dürbün kullanılmıştır. Ortaya çıkan yeni sistemin yeni nesil dürbün olarak tasarlanması çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to meet the basic needs of the personnel who are operating in the military field from a soldier to a large military unit in the simplest sense in terms of surveillance and direction. Two separat2e devices, binoculars and a compass, are combined. Taking advantage of the developing technological possibilities, the system consisting of the analog compass and binoculars combination, which was realized earlier, has been taken one step further in this work, and it has become possible to measure both angle measurement, inclination measurement and surveillance with a single device. In addition, the user and reading errors are provided at the lowest level. The measurement system no auxiliary system is needed like GPS. Direction measurements aremade by using the Earth's magnetic field. The slope is calculated according to the holding angle of the binoculars at hand. It is possible to observe at the same time, to measure thetarget angle and also to measure the target curve, by superimposing the calculated image on the image obtained from the binocular object with the oled display means. The system is fundamentally electro-optic. The magnetic field sensor, which can measure three axes in relation to the electrical field, is the processor unit in which the data is processed and the screen unit that transmits the information to the user. In the optics section, the 7x50 T10A2 binoculars, originally designed for the 1 st Main Care Center Directorate, were used from the lens to the exit pupil. Work on designing the emerging new system as a new generation binoculars is ongoing.