İlköğretim denetçilerinin rehberlik etkinliklerinin gerçekleşme düzeyleri (Ankara il örneği)
  1. Tez No: 7737
  2. Yazar: MUSTAFA BÜYÜKIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Çağdaş eğitim olgusu, eğitim amaçlarının modern yaklaşımlarla gerçekleştirilmesi, eğitimde yeni biçimlen meler ve hedeflere ulaşmada değişik tekniklerin uygulanmasıyla gerçekleşir. Eğitim sürecinin daha etkili kılınması ve bu süreç içinde başarılı olunması ise denetimle mümkündür. Denetim, öğretmeyi ve öğrenmeyi etkileyen etkenlerin tümünün değerlendirilmesi ve daha etkili eğitim ortam ve koşullarının hazırlanması işidir. En önemli amacı, eğitim sürecini gelişmeye yöneltmesidir. Bu amacını gerçekleştirebilmek için çağdaş denetimin tanılama, değerlendirme ve geliştirme işlevlerini içermesi gerekmektedir. Bu işlevlerini yerine getirirken rehberlik hizmetlerini sunması da denetçilerden beklenen görevdir. Çünkü mesleki ve sosyal alanda yardım almayan, güdülenmeyen, eğitim alanındaki yeniliklerden haberi olmayan, insancıl ilişkilerini geliştiremeyen ve demokratik bir ortam içinde ça lışamayan öğretmenlerden başarı beklemek de sözkonusu olamaz. Bu nedenle, bu ve benzer konuları kapsayan rehberlik etkinliklerinin denetçilerce gerçekleştirilmesi, eğitim sürecinin başarısını da olumlu yönde etkiler. Ülkemizde ise, eğitim örgütlerinde denetim mekanizmasının yeterince çağdaşlaştırılamadığı görülmektedir. Bu araştırmanın problemi, Ankara merkez ilçelerinde görevli denetçilerin rehberlik etkinliklerinin ger çekleşme düzeylerinin ne olduğudur. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan 283 ilkokul müdürü ve 6145 ilkokul öğret meni ile 108 ilköğretim denetçisi oluşturmuştur. İlköğre- vtim denetçileri ile ilkokul müdürlerinde evrene ulaşılmaya çalışılmış, ilkokul öğretmenlerinden örneklem alınmış tır. Böylelikle 84 ilköğretim denetçisine, 99 ilkokul mü dürüne ve 391 ilkokul öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırmada sadece rehberlik etkinliklerinin gerçekleştirilme düzeyi ele alınmıştır. Araştırma bulgularına göre, ilköğretim denetçilerinin rehberlik etkinliklerini gerçekleştirmeleri ile ilgili üç denek grubunun görüşleri farklı olmuştur. Denet çiler kendilerinin rehberlik etkinliklerini“büyük ölçüde”gerçekleştirdiklerini ileri sürerken, müdür ve öğretmenler ise bu etkinliklerin“kısmen”ve“çok az”gerçekleştirildiğini belirtmişlerdir. Üç grubun görüşleri arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Bu farklılıklar, grupların algılama hatasın dan, denetçilerin görevlerini daha iyi yapıyor görünmek istemelerinden veya öyle düşünüyor olmalarından, ya da öğretmen ve müdürlerin bu konudaki beklenti düzeylerinin yüksek oluşundan kaynaklanmış olabilir. Karşılıklı güven ve gönüllü çalışmaların temelini oluşturduğu, demokratik ve insancıl ilişkileri ön plan da tutan çağdaş rehberlik etkinliklerinin denetçilerce üst düzeylerde gerçekleştirilebilmesi için araştırmada; denet çilerin hizmet öncesi ve içi yetiştirme programlarının rehberliği de içererek düzenlenmesi, denek altgruplarının de netim uygulamalarıyla ilgili algı farklılığının nedenlerinin araştırılması ve öğretmenlere yönelik rehberlik etkin liklerine yardımcı olmak amacıyla yeni yayınlar yapılması ve bunların okullara ulaştırılmasının sağlanması gibi öne rilere yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contemporary education can be realized with first; realizing the goals of education by modem approaches, second application of new forms and new techniques to reach the goals of education. It is possible to make educational process and successful during this period, with supervising. The meaning of supervising is approising all effects upon teaching and learning and creating more effective conditions and atmosfhere for education. The most important aim of supervising is to direct the educational process towards development. Contemporary supervising, for realizing this aim should contain the functions of defining, and approising. In addition, during this period, it is an expected duty for supervisors to give guidance services. Since one cannot expect any success from the teachers without any incentive and aid in occupational and social life, and without any knowledge about progress in the field of education, without developing humanly relations, and without any democratic conditions at work. For that reason; realizing by supervisors, guidance services, which cover these and these kinds of manners, effect positively educational processes. But, it seems, supervising mechanism in the educational organizations couldn't be achieved to the sufficient contemporary level in Turkey. The problem of this research is, an analysis of the realisation level of effective guidance by the supervisors of the primary level education at the Ankara municipal area. The supervisors of Ankara central districts is chosen as the sample and population of this research. Cover in respectively 99 out of 283 primary school directors, 84 out of 108 primary school supervisors, and 391 out of 6145 primary school teachers. Only the VI ilevel of realizing effectiveness of guidance was considred in this research. With regard to findings, the opinions of the sample subgroups are different then each other about the realisation of guidance effectiveness of the primary school supervisors. On one hand, supervisiors have claimed that they had realized with an hingh percent guiding effectiveness for themselves, and on the other hard primary school directors and teachers have determined that the effectiveness of the supervisors had not been realized as much as supervisors claimed, on the contrary their, successfullness is“partial”or at“a very low”level. Opinion differences of the three groups have been found significant. The causes of differences were found to be mainly due to a perception mistake of the groups or the supervisor conceiling of their failure, or different expectations of the directors and teachers. Based on mutual and reciprocal reliance and voluntary efforts based on democratic and humanistic relations, and on the accomplishment of the supervising services, we also dealt with these topics: Pre-service and inservice training programs for supervisors should contain guidance services, Focus on the implementation of supervising exercise to finalize the reasons of the perceptional differencess between subgroups And, through new publications and sending these materials to the schools, a renewal of knowledge for the teachers about modern guidance services. viix