Sezgisel bulanık normlu uzaylarda tanımlanan bazı yakınsaklık çeşitleri
Some convergence types defined in intuitionistic fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 496231
  2. Yazar: ESRA KAMBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
“Sezgisel bulanık normlu uzaylarda tanımlanan bazı yakınsaklık çeşitleri isimli bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, normlu lineer uzaylarda tanımlanan bazı yakınsaklık çeşitleri hakkında kısa bir özet verildi. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremlere değinildi. Üçüncü bölümde, ilk olarak, sezgisel bulanık normlu lineer uzaylarda (N, p)- toplanabilirlik ve ağırlıklı istatistiksel yakınsaklık kavramları verildi ve bu kavramlar arasındaki bağıntılar incelendi. Ardından, sezgisel bulanık normlu lineer uzaylarda (Nl , p)- toplanabilme ve genelleştirilmiş ağırlıklı istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlandı ve bu kavramlarla ilgili bazı teoremler ispat edildi. Son olarak, sezgisel bulanık normlu lineer uzaylarda ( )- r N, p ,q toplanabilirlik ve ağırlıklı lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlandı ve bu kavramların bazı özell”kler" incelendi. Dördüncü bölümde ise fark dizisi ve lacunary istatistiksel yakınsaklık kavramları birleştirilerek sezgisel bulanık n- normlu lineer uzaylarda lacunary D- istatistiksel yakınsak dizi ve lacunary D- istatistiksel Cauchy dizi tanımları verildi ve bu kavramlarla ilgili bazı teoremler ispat edildi. Son bölümde ise bazı genel sonuçlar ve araştırma problemleri verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis which is entitled“Some convergence types defined in intuitionistic fuzzy normed spaces”consists of five sections. In the first section, a short abstract is given about some convergence types defined in normed linear spaces. In the second section, some basic definitions and theorems which will be used in the later sections are given. In the third section, firstly, definitions of (N, p)- summmability and weighted statistical convergence in intuitionistic fuzzy normed linear spaces are given and some relations between these concepts are investigated. After, concepts of (Nl , p)- summmability and generalized weighted statistical convergence in intuitionistic fuzzy normed linear spaces are introduced and some theorems related to these concepts are proved. Lastly, the concepts of ( N, p r ,q)- summmability and weighted lacunary statistical convergence in intuitionistic fuzzy normed linear spaces are introduced and some properties of these concepts are investigated. In the fourth secton, by combining the concepts of difference sequence and lacunary statistical convergence, defnitions of lacunary D- statistical convergence sequence and lacunary D- statistical Cauchy sequence are given in intuitionistic fuzzy n- normed linear spaces and some theorems related to these concepts are given. In the last section, some general conclusions and some investigation problems were given.