Sezgisel bulanık normlu uzaylarda yaklaşık sabit nokta özelliği
Approximate fixed point property in intuitionistic fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 845848
  2. Yazar: GİZEM GÜZEL TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE CONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez çalışmasına temel teşkil eden konunun daha iyi anlaşılması için genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde tez çalışmasında kullanılacak fonksiyonel analizin temel kavramları, daralma dönüşümleri ile sabit nokta teorisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise bulanık küme ve temel özellikleri, sezgisel bulanık metrik uzay ve sezgisel bulanık normlu uzay yapıları literatürdeki gelişimlerine göre incelendi. Dördüncü bölümde sezgisel bulanık daralma dönüşümleri ve bu daralma dönüşümleri için yaklaşık sabit nokta özelliği üzerine yapılan çalışmalar irdelendi. Tezin son kısmında ise yeni sezgisel bulanık daralma dönüşümleri tanımlanarak bu dönüşümler için yaklaşık sabit nokta teoremleri ispatlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first chapter, general information is given for a better understanding of the subject that forms the basis of the thesis study. In the second part, the basic concepts of functional analysis, contraction mappings and fixed point theory, which will be used in the thesis, are emphasized. In the third chapter, fuzzy sets and their basic properties, intuitionistic fuzzy metric space and intuitionistic fuzzy normed space structures are examined according to their developments in the literature. In the fourth chapter, studies on intuitionistic fuzzy contraction mappings and the approximate fixed point property for these contraction mappings are discussed. In the last part of the thesis, new intuitionistic fuzzy contraction mappings are defined and approximate fixed point theorems for these mappings are proved.