Sezgisel bulanık normlu uzaylarda bazı toplabilme metodları için Tauber tip teoremler hakkında
On Tauberian theorems for some summability methods in intuitionistic fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 868364
  2. Yazar: SİNEM AKSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sezgisel bulanık normlu uzay ile ilişkin 20. yüzyılın başlarından günümüze kadar uzanan yakın tarihi hakkında bazı temel kavramlara ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde, sezgisel bulanık normlu uzayda Cesaro toplanabilme metodu için bazı Tauber tipi koşullar incelenmiş ve bu koşullara ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, sezgisel bulanık normlu uzayda logaritmik toplanabilme metodu için bazı Tauber tipi koşullar incelenmiş ve bu koşullara ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Ek olarak, sezgisel bulanık normlu uzayda Cesaro toplanabilme metodu ile logaritmik toplanabilme metodunun karşılaştırılmasına değinilmiştir. Dördüncü bölümde, sezgisel bulanık normlu uzayda istatistiksel Cesaro toplanabilme için bazı Tauber tipi koşullar incelenmiş ve bu koşullara ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Son bölümde, tez süresince yapılan tüm çalışmalar özetlenmiştir, bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlardan kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, some basic concepts and theorems about the intionistic fuzzy normed space and its recent history from the beginning of the 20th century to the present are given. In the second chapter, some Tauberian type conditions for the Cesaro summability method in intionistic fuzzy normed space are examined and some results related to these conditions are given. In the third chapter, some Tauberian conditions are examined and some results related to these conditions are given for logarithmic summation method in intionistic fuzzy normed space In addition, the comparison of Cesaro summability method and logarithmic summation method in intionistic fuzzy normed space is mentioned. In the fourth chapter, some Tauberian conditions for statistical Cesaro summability in intionistic fuzzy normed space are examined and some results related to these conditions are given. In the last section, all the studies carried out during the thesis are summarized and the results of these studies are briefly mentioned.