Kentsel dönüşümde yıkım uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliği açısından analizi Kocaeli örneği
Analysis of occupational health and safety opening of demolition practices in urban transformation Kocaeli example
- Tez No: 496234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELÇUK SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde, kentlerin yenilenmesi, sağlamlaştırılması, canlandırılma-sı uygulamaları özellikle son dönemlerde yaygınlaşmıştır. Kentsel dönü-şüm uygulamaları, özellikle şehirlerin fiziksel ve ekonomik olarak atıl ka-lan kısımlarının yenilenmesi amaçlayarak, yaşam standardını arttırarak, şehir ekonomisinin kalkındırılması hedeflenmektedir. Dönüşüm, kent için tavsiye edilen stratejik planlama ve proje, girişim ve kaynak geliştirme olarak isimlendirilebilir. Şehrin tümünün veya bir kısmının kalitesinin de-ğiştirilmesi, yapısal bir dönüşüme veya biçimsel bir oluşuma tabi tutulması olarak tanımlanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kentsel mekânlarda sosyal ve fiziksel dönüşümle birlikte, sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasal dönüşüm hedeflenmektedir. Kentsel dönüşüm uygulamalarını yaparken karşımıza çıkan ilk sorun mevcut binaların güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Bu nedenle yapılacak olan yıkım esnasında kullanılacak olan yıkım tekniklerinin belirlenmesi gerek insan sağlığı gerekse çevre güvenliği açısından önemlidir. Genel ola-rak iş kazalarının en çok görüldüğü, ölüm oranının en fazla olduğu yapı sektörü, çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Bu çalışmada, güvenli çalış-ma ortamı temin edilerek, çevresel etkenlerin kontrol edildiği kentsel dö-nüşüm sahalarında, deneyimli ve eğitimli çalışanlarla çalışılması iş kazala-rının azaltılmasında çok fayda sağlayacağı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the renewal, consolidation and revitalization of the cities have especially widespread recently. Urban transformation applications are aimed at improving the urban economy by articulating the standard of living, especially with the aim of renewing the physical-flood and econo-mically idle parts of the cities. Transformation can be termed strategic planning and project, initiative and resource development, which is re-commended for the city. It can be described as a change of the quality of some or all of the city, a structural transformation or a formal formation. From this point of view, urban, urban and social environmental and envi-ronmental pollution, socio-economic, cultural and political transformation are aimed. The first problem that comes to mind in urban transformation applications. Safe destruction of existing buildings. For this reason, it is important to determine the destruction boats to be built, whether human health or environmental safety. In general, the construction sector, which has the highest mortality rate, is the most dangerous occupation. In this study, working on experienced and educated workers in the urban regene-ration areas, which are controlled by online, by providing a safe working environment, will be very beneficial in reducing job accidents.