İstanbul kent meydanlarının kentsel imge odaklı incelenmesi
Analysis of Istanbul city squares by the focus on urban imagery
  1. Tez No: 496235
  2. Yazar: MERVE DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE BERİA BAYİZİTLİOĞLU RODWELL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçmişten bugüne kentlerdeki yapılar, kentler için özel anlamlar oluşmasına katkıda bulunmaktadır. İstanbul, sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikler sebebiyle dünyadaki önemli kentlerden birisidir. İstanbul'daki kent meydanarının kentsel imge odaklı bir bçimde incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için literatür taramasının yanında Beyazıt, Eminönü, Eyüp, Galata, Sultanahmet, Ortaköy ve Taksim meydanlarını içeren araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar kent meydanlarından her birisinin kentsel imge açısından farklı değerlere sahip olduğunu göstermektedir. Yedi farklı meydanda görüşülen toplam 169 bireyin yanıtları aracılığıyla ulaşılan sonuçları içermesi, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The buildings in the cities have big importance for having special meanings of the city from past to today. Istanbul is one the most important cities in the world because of its historical past and cultural wealth. The basic goal of this study is imagery oriented examination of Istanbul's squares. For reaching to the goal, first of all, the literature reviewed and then Beyazıt, Eminönü, Eyüp, Galata, Sultanahmet, Ortaköy and Taksim Squares which were selected samples of this study, have been researched. The study contains 169 people's opinions about the squares that have been gathered by questionnaire. The results showed that all of them have different special meanings and values according to the imagery of the city.