On almost Pseudo Ricci symmetric manifolds
Hemen hemen Pseudo Ricci simetrik manifold hakkında
  1. Tez No: 496374
  2. Yazar: ECEM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Riemann manifoldunun genelleştirilmişi olan hemen hemen pseudo Ricci simetrik manifoldu incelenmiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı (0,2) tipindeki S Ricci tensörünün bazı özel koşullar altında durumunu incelemektir.Bu tez çalışması, 4 ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Riemann manifoldunun genel bir tanımı verilmiştir. ikinci bölümünde, ilk olarak, simetrik manifoldların diferansiyel geometrideki öneminden bahsedilmiştir ve bu manifoldların tarihsel geçmişi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde W2 −egrilik tensörünün genel özellikleri yer almaktadır. Çalışmanın son bölümünde, hemen hemen pseudo Ricci simetrik uzay-zaman için özel bir durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is to investigate an n−dimensional almost pseudo Ricci symmetric manifold (M;g) whose Ricci tensor S satisfies the condition (∇ZS)(X,Y) = [A(Z)+ B(Z)]S(X,Y)+ A(X)S(Y,Z)+ A(Y)S(X,Z) where A and B are two non-zero 1−forms and ∇ denotes the operator of the covariant differentiation with respect to the metric g. Such a manifold is called almost pseudo Ricci symmetric manifold and denoted by A(PRS)n. In the first Chapter, some significant definitions and notions.In the second Chapter, a historical overview of the important role of symmetric spaces in differential geometry is given.In the third Chapter, an almost pseudo Ricci symmetric manifold admitting W2−Ricci tensor has been analyzed. The last Chapter is concerned with an almost pseudo Ricci symmetric spacetime. Under some conditions, we determine the properties of this spacetime.