TUG T60 optical and swift X-ray archival observations of transitional millisecond pulsar PSR J1023+003
Geçişli milisaniye pulsarı PSR J1023+0038'in TUG T60 optik ve swift X-ışını arşiv gözlemleri
  1. Tez No: 496402
  2. Yazar: HESAUM FARAZI MAJD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YAVUZ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada PSR J1023+0038 kayanağının , optik ve X-ış ınida g̈ozlemleyerek, hangi fazda olduğnu ve optik ve X-ış ını parlaklıklarnın arasındaki korelasyonu belirlemeye çalıstık. PSR J1023+0038, 2000 yılında Bond tarafından keşfedildi. Bu kaynağın 2000 yılındaki gözlemleri çevresinde bir disk olduğunu gösteriyordu. 2000-2008 aralığında kaynak dü şük kutleli X-ış ın cıftleri özellikerine sahipti yalnız 2008 de kaynak optik ve X-ışınında değişiklikler göstermeye başladı ve radyo ışımasi yaymaya başladı. Bu süreç 2013 yılına kadar sürdü ve tekrar 2013 yılında sistem dü şük kutleli X-ış ın cıftleri fazına geçti. 2013'den bu yana sistem dü şük kutleli X-ışın cıft fazında devam etmmektdir. Optik verilri 2015 Şubat - Nisan aylar arasında Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) T60 teleskopuyla,“Galaktik Süreksiz Düşük Kütleli X-ışın Cıftlerinin Herhangi bir Dalgaboyunda Tespit edilecek Patlamalarının Takip Gözlemleri”projesi kapsamında ve UBVRI filtresini kullanılarak gözlemlenmiştir. Kötü hava koşullari nedeniyle optik analizlerde sadece R bandında olan gözlemler seçildi ve kaynağ ın R bandinda daha parlak olmasi, eşlikçinin G yıldızları kategorisinden olduğnu gosteriyor. 224 gozlemden yalnız 74 gozlem, 60 saniyelik poz süresiyle analiz için uygun goründü. veri kalibrasiyon aşamasında Dark, Flat ve Bias düzeltmeleri IRAF programı kullanılarak yapılmıştır. Daha doğru bir parlaklik ölçmek icin, 5 örnek yildiz secerek, fark fotometri yöntemi uygulanmiştır. X-ışınında analiz yapmak için aynı tarih arasında (2015 Subat - Nisan) Swift XRT teleskop gözlem arşivini kullandık. Heasoft v. 6.19 paketleri X-ışın gözlem analiz ve modelleme için kullanıldı. Her bir gözlem için kaynak ve arkaplan alanları40 yay saniyesi yarıçapında çembersel şekilde seçildi, kaynak ve arkaplan tayflarıelde edildi. X-ışını tayfları absorbed powerlaw modeliyle fit edildi ve foton indeksi ortalaması, Γ ' 1.6 elde edildi. Modelleme sürecinde tüm gozlemler için N H degeri 3.8 × 10 20 cm −2 sabitlendi.
Özet (Çeviri)
After the discovery of the fast rotating millisecond pulsars (MPS), it was suggested that these sources (are produced) by accretion of matter onto neutron stars in low mass X-ray binary (LMXB) systems. Accretion of matter imposes angular momentum to the neutron star and spins it up to periods of milliseconds. Discoveries of accreting millisecond X-ray pulsars (AMXPs) and transitional millisecond pulsars (TMP) illustrated the expected link between MPSs and LMXBs. PSR J1023+0038 is the first observed TMP that not only experiences both MPS and LMXB phases but also changed its state two times . We performed optical and X-ray observations of this source between 2015/01/01 and 2015/04/30 to investigate any other phase change and define correlation in luminosity between these two bands in different phases. Optical data were collected through TUG T60 telescoped and UBVRI filter. We used 74 data frames with 60 second exposure time in R band for optical analysis. Optical data reduction was done through iraf program and differential photometry method was used by use of 5 comparison star nearby the main source in data frames. Swift XRT telescope archival data for same time interval with optical observations was selected for further analysis. At all 20 swift observation was available for the desired time interval. X-ray data analysis and fitting were done through the HEASOFT program. We fit the data with absorbed powerlaw model with n h parameter fixed. From optical observation, we reach to the mean optical luminosity of 16.31 that is shown no significant change in optical luminosity of the system. X-ray analysis leads to a mean 0.3-10 keV luminosity of 2.63 × 10 33 erg/s that illustrate the system shows no phase change during the observation interval. According to lack of simultaneous observations in two band, we can not define any X-ray/optical correlation.