The effects of reward unpredictability on pigeons' foraging decisions and dopamine's role on pigeons' choice
Öngörülemez ödülün güvercinlerin yem bulma davranışları üzerindeki etkisi ve dopaminin güvercinlerin seçimindeki rolü
  1. Tez No: 496532
  2. Yazar: NESLİHAN EDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN, DR. PATRICK ANSELME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Doğada hayvanlar besin dağılımını ve bulunurluğunu etkileyen antropojenik ve abiyotik şartlar ile yüzleşmektedirler. Hayvanların bu koşullar altında hayatta kalmak için doğru yem bulma stratejisini seçmeleri gerekir. Memelilerin belirsiz koşullar esnasında yem bulma stratejileri ve bu mekanizmanın ardındaki nörobiyoloji literatürde kapsamlı olarak tartışılmıştır. Memeliler hakkında geniş ölçüde literatür olmasına rağmen, kuşların da yem bulma aşamasında karar vermelerinde aynı mekanizmayı kullanıp kullanmadığını belirlemek için daha fazla bilgi gerekmektedir. Deney 1 ve 2'de, ilk olarak güvercinlerin herhangi bir enjeksiyon almadan sabit ve değişken opsiyonlar arasındaki seçimi test edildi. Sonrasında seçimleri sistemik olarak enjekte edilen dopamin agonisti apomorfin (Apo) ardından test edildi. Deney sonuçlarımız kuşlarda değişken ve sabit opsiyonlar arasındaki seçimin dopamin aktivesinden bağımsız olduğunu göstermiştir. Ayrıca Apo sensitizasyonu kalıcıdır ve Pavlov'un klasik koşullanmasından bağımsız olarak gerçekleşmektedir. Deney 3'de Apo duyarlılığı oluşan güvercinlerin ve kontrol saline güvercinlerinin beş saniye rötar ve %50 olasılık opsiyonları arasındaki seçimleri enjeksiyonsuz olarak test edildi ve tekrardan güvercinlerin opsiyonlar arasındaki seçimleri Apo ya da saline enjeksiyonlarının ardından tekrardan test edildi. Fakat Apo ve saline güvercinleri beş saniye rötar ve %50 olasılık opsiyonları arasında değişkenlik göstermedi bu da Apo sensitizasyonunun rötar ve olasılık opsiyonlarını içeren deney düzeneğinde bir seçim oluşturmada etkisiz olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In nature, animals face various anthropogenic and abiotic conditions, which can affect food distribution and availability. Animals have to make right foraging decision to survive under these variable conditions. Mammals' foraging decisions under uncertainty and the neurobiology behind this mechanism have been discussed in the literature. Even though there is a vast literature on mammals, more information is needed to determine whether birds use the same mechanisms. Experiment 1 and 2 tested the drug free preference of pigeons for a constant over a variable delay option. Then their preference was examined under the systemic administration of a dopamine agonist, apomorphine (Apo). Our results suggest that preference for a variable over a constant delay was insensitive to dopaminergic activity in birds in contrast with mammals. Also, sensitization to Apo was long-lasting and partly independently of Pavlovian conditioning. In Experiment 3, Apo-sensitized and saline pigeons' drug free preference was examined for a 50% probability option over a 5-s delay option, then again, their preference was observed under the systemic administration of Apo or saline. The Apo-sensitized and saline pigeons showed indifference between two options that shows Apo- sensitization has no effect on the development of a preference for variable-delay and probabilistic schedules of reinforcement.