Tokat doğal muşmula (Mespilus germanica L.) popülasyonundan seçilen genotiplerin performansları (seleksiyon II)
Performances of medlar tree (Mespilus germanica L.) genotypes selected from Tokat province
  1. Tez No: 794723
  2. Yazar: ÖZLEM YİĞİTHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, 2019-2020 yılları arasında Tokat merkez ilçesinde yapılmıştır. Materyal olarak, 2010-2012 yıllarında yapılmış muşmula seleksiyon çalışmasından ümitvar çeşit adayları olarak belirlenen ve genetik kaynak parseline dikimi yapılan 60NA01, 60NH02, 60NT01 ve 60PA58 genotiplerinden oluşmuştur. Bulgularımızda, genotiplerin çiçeklenme ve hasat tarihlerinin benzerlik gösterdiği görülmüştür. İki yıllık ortalama verilerine göre meyve ağırlıkları 15.48 - 20.63 g, meyve eni 31.33 - 35.63 mm, 100 çekirdek ağırlığı 28.57 - 31.87 g , çekirdek ağırlığı/meyve ağırlığına oranı % 7.83 -9.63, meyve eti sertliği 10.34 - 13.03 Nevton, ağaç taç hacmi 792.01 - 1155.55 cm3, verim 223.98 g - 1046.62 g/ağaç, suda çözünebilir kuru madde miktarı % 20.18- 24.35 ve toplam asitlik % 0.65-1.11 arasında saptandı. Meyvedeki tohum sayısının ise 5 adet olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the central district of Tokat between 2019-2020. As material, it consisted of 60NA01, 60NH02, 60NT01 and 60PA58 genotypes, which were determined as promising cultivar candidates from the medlar selection study conducted in 2010-2012 and planted in the genetic resource plot. In our findings, it was seen that the flowering and harvest dates of the genotypes were similar. According to the two-year average data, fruit weight is 15.48 - 20.63 g, fruit width is 31.33 - 35.63 mm, 100 seed weight is 28.57 - 31.87 g, ratio of seed weight to fruit weight is 7.83 -9.63 %, flesh firmness 10.34 - 13.03 Nevton, tree crown volume 792.01 - 1155.55 cm3, yield 223.98 g - 1046.62 g/tree, water-soluble dry matter content was between 20.18-24.35% and total acidity was between 0.65-1.11%. It was determined that the number of seeds in the fruit was 5 pieces.