Özalp ilçesinde açılan 4 adet kuyu suyunun fiziksel ve kimyasal parametrelerinin analizi ve içme suyu olarak değerlendirilmesi
Analysis of physical and chemical parameters of water in 4 wells drilled in Özalp district and evaluation of drinking water
  1. Tez No: 900683
  2. Yazar: İBRAHİM ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP YÖNTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde artan insan nüfusu ve küresel iklim değişikliği, içme suyu ihtiyacını karşılamak için özellikle yeraltı suyu kaynakları üzerinde ciddi baskı oluşturmaktadır. Çünkü su canlı yaşamının en temel gereksinimlerden biri olup ülkelerin ekonomik ve sosyal faaliyetlerinin gelişiminde önemli bir yer tutar. Su kaynakları, doğal süreçler ve insan faaliyetleri etkisiyle sürekli bir kirlenme tehdidi altındadır. Son yıllarda içme suyu kaynaklarımız ile ilgili karşılaştığımız bu problemlerin çözümü ve kirlilik kontrolü için araştırmalar başlatılmış ve giderek artmaktadır. Bu araştırmalardan biri olan ilgili çalışmada Van'ın Özalp ilçesinde koordinatları belli olan 4 adet içme suyu kuyusunun hem kimyasal hem de fiziksel bazı parametreleri analiz edilerek İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik Mevzuatına (İTASHYM, TSE 266 T) göre değerlendirildi ve önceden analizleri Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (VASKİ) tarafından Van Halk Sağlığı Laboratuvarı' (VHSL) na yaptırılan sonuçlar ile karşılaştırıldı. Su kalitesi çalışması tamamlandıktan sonra, pH, koku, bulanıklık (NTU), iletkenlik (µg l-1), sülfat (mg l-1), amonyum (mg l-1), arsenik (µg l-1), klorür (mg l-1), bor (mg l-1), demir (µg l-1), renk (co-pt), nitrat (mg l-1), nitrit (mg l-1) gibi parametreler analiz edilerek ilgili kuyulardaki suların durumları tespit edildi ve literatüre kazandırıldı. Verilen birçok değerin çalışmamızda bulunan sonucu ile Van Halk Sağlığı Laboratuvarı' nın sonuçlarının birbirleri ile paralel olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özellikle hem kış hem de yaz mevsiminde hemen hemen bütün kuyularda Bor ve Arsenik ile diğer bazı parametrelerin değerlerinin yüksek çıktığı ve bu kuyulardaki suların içme suyu olarak tüketilmemesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing human population and global climate change put serious pressure on groundwater resources in order to meet the need for drinking water. Because water is one of the most basic requirements of living life and the development of economic and social activities of countries largely depends on clean and sufficient water resources. Water resources are under a constant threat of pollution due to natural processes and human activities. In recent years, researches have been initiated for the solution of these problems we face with our drinking water resources and pollution control and are gradually increasing. In this study, which is one of these researches, some physical and chemical parameters of 4 drinking water wells whose coordinates were determined in Özalp district of Van were analysed and evaluated according to the Regulation on Water Intended for Human Consumption (ITASHYM, TSE 266 T) and compared with the results previously analysed by Van Water and Sewerage Administration General Directorate (VASKİ) to Van Public Health Laboratory (VHSL). After the water quality study was completed, parameters such as pH, odour, turbidity (NTU), conductivity (µg l-1), sulphate (mg l-1), ammonium (mg l-1), arsenic (µg l-1), chloride (mg l-1), boron (mg l-1), iron (µg/l), colour (co-pt), nitrate (mg l-1), nitrite (mg l-1) were analysed and the status of the water in the relevant wells was determined and included in the literature. It was determined that the results of Van Public Health Laboratory and our's were in parallel with each other. Furthermore it was concluded that the values of Boron and Arsenic and some other parameters were high in almost all wells both in winter and summer seasons and the water in these wells should not be consumed as drinking water.