Peyzaj mimarlığı bakım ve onarım uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigating the maintenaance and repair practices of landscape architecture in terms of the occupational health and safety
  1. Tez No: 496677
  2. Yazar: HALİSENUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanları meslek hastalıklarından koruyarak ve iş yerinde oluşan kazalardan daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamında çalışmalarını sağlama amacı taşıyan İş Sağlığı ve Güvenliği; günümüzde insana verilen değere bağlı olarak devamlı gelişen bir bilim dalı olarak kabul görmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kavramı; çalışma ortamında kullanılan araç ve gereçlerin gerek varlığı gerekse kullanımı sırasında oluşabilecek her türlü risk ve tehlikeye karşı çalışanların korunması, bu hususta gerekli önlemlerin alınmasını ifade eder. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün iş sağlığı ve güvenliği hususunda dünyada yürüttüğü çalışmaların başında 'İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin 155 Sayılı Sözleşmesi' (1981) ve 'İş Sağlığı Hizmetlerine İlişkin 161 Sayılı Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmesi' (1985) gelmektedir. 155 sayılı sözleşme iş ortamında bulunan tehlike ve risk durumlarını, meydana gelebilecek kaza ve yaralanmaları en aza indirgemeyi amaçlarken, 161 sayılı sözleşme; iş sağlığı için gerekli hizmetin oluşturulmasını ve uygulanmasını amaçlamaktadır. Bu araştırmada Peyzaj Mimarlığının Uygulama alanındaki çalışmalar irdelenmiş, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından araştırılmış, anket çalışmalarına ve mesleki tecrübeden yararlanılarak risk analizi yapılmıştır. Risk değerlendirmesinde Tehlikeler, anket ve gözlemlerle mevcut durum saptanmış ve riskler belirlenip olasılık şiddet ve frekans puanı ile risk skoru hesaplanmış, öneriler ve alınacak önlemler tespitinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety measures which aim to provide people with a healthier and more secure working environment by protecting them from workplace accidents and occupational diseases; is being accepted as a constantly improving science field nowadays. The term of occupational health and safety, represents the protection of workers against all kinds of risks and hazards that may occur during either the existence or the application of the tools and equipment used in the workplace. Leading studies on occupational health and safety conducted worldwide by the International Labour Organization are“Agreement Numbered 155, Regarding the Occupational Health and Safety and Workspace Environment”(1981) and“International Labour Organization Agreement Numbered 161, Regarding the Occupational Health Services”(1985). While the agreement numbered 155 aims to minimize the hazards, risks, accidents and injuries that may occur in the workplace; agreement numbered 161 aims to form and apply the necessary services for occupational health. In this research; studies in the application field of Landscape Architecture are examined, analyzed in terms of Occupational Health and Safety, then their risk assessment is carried out based upon survey studies and professional experience. Hazards are determined by survey and observation, current situation and risks are designated, risk score is established by possible volume and frequency point, and as a result of these, suggestions and precautions to be taken are determined.