Dipper ve non dipper hipertansiyonlu hastalarda volüm yükü karşılaşırılması
Comparison of volume loads in dipper and nondipper hypertension
  1. Tez No: 496718
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dipper ve Nondipper Hipertansiyonda Volüm Yükü karşılaştırması Giriş ve Amaç; Hipertansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Kan basıncının sirkadiyen ritminin keşfi ile dipper ve nondipper kavramları tanımlanmış olup bu iki patternin farklılıkları üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Literatürde nondipper hipertansiyonda artmış morbidite ve mortalite nedeniyle bu paternin ortaya çıkmasında hangi mekanizmaların etkili olduğu önem kazanmıştır. Nondipper patternin ortaya çıkmasında gece uyku esnasında beklenenin aksine parasempatik sinir sistemi aktivitesinin sempatik sinir sistemine baskın olamaması ön planda suçlansa da RAAS aktivasyonundaki artışı, otonomik disfoksiyon, diyette artmış tuz miktarının etkili olduğu düşünülmektedir. Biz de bu fizyopatolojik nedenlerin yanı sıra gruplar arasında volüm yükünün etkisini araştırmak istedik. Materyal ve Metod; Çalışmamıza 2016 Ocak -2017 Aralık tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji polikliniğine başvuran, 18-65 yaş aralığında, yeni tanı almış henüz antihipertansif tedavi almayan 92 hastayı aldık. Ambulatuvar kan basıncı ölçümleri yapıldı ve JNC-8 kılavuzuna göre 24 saatlik ortalama sistolik KB≥135 mmHg ve/veya diyastolik KB≥85 olan hastalar hipertansif olarak kabul edildi. Gece kan basıncının düşüş yüzdesi ''Gece KB düşüşü (%) = (Gündüz KB- Gece KB) x 100 / Gündüz KB''formülü ile hesaplandı. Hastalara kan basıncı düşüşüne göre dipper (≥10 mmHg) ve non- dipper (
Özet (Çeviri)
Comparison of Volume Loads in Dipper and Nondipper Hypertension Introduction and objectives : Hypertension is one of the most common chronic diseases. Dipper and nondipper concepts have been defined by the discovery of circadian rhythm in blood pressure, and several studies have been carried out on the differences between these two patterns. In literature, due to increased morbidity and mortality in nondipper hypertension, which mechanisms are important for the emergence of this pattern has become important. In contrast to what is expected during night sleep during the emergence of nondipper pattern, parasympathetic nervous system activity is not predominant in the sympathetic nervous system. It is thought that increase in RAAS activation, autonomic disfusion, increased amount of salt in the diet is also effective in the frontal culpability. We wanted to investigate the effect of volumetric burden among these groups, as well as these physiopathological reasons. Materials and Methods: We included 92 patients who were admitted to Dicle University Medical Faculty Research and Practice Hospital Internal Medicine and Cardiology policlinic between January 2017 and December 2016 and who did not take antihypertensive medicines between the ages of 18-65. Ambulatory blood pressure measurements were performed and according to the JNC-8 guideline 24-hour mean systolic BP ≥ 135 mmHg and / or diastolic BP ≥ 85 were considered hypertensive. The percentage of night blood pressure decline was calculated as' 'Night BP decline (%) = (Day BP - Night BP) x 100 / Day Bp'. Dipper (≥10 mmHg) and non-dipper (