Kataraktlı hastaların lens ön kapsül materyalinde akuaporin – 1 (AQP - 1) ve pigment epitel kaynaklı faktör (PEDF) düzeylerinin araştırılması
Research of aquaporin 1 (AQP - 1) and pigment epithelium derived factor (PEDF) levels in lens anterior capsule material of cataract patients
- Tez No: 496732
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKYOL SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Katarakt olan hastalarının katarakt operasyonu sırasında alınan lens ön kapsül materyalinde Pigment Epitel Kaynaklı Faktör (PEDF) ve Akuaporin – 1 (AQP – 1) düzeylerini değerlendirmek ve katarakt türleri arasındaki farkları araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Haziran 2016 - Ekim 2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniğinde katarakt tanısı alıp cerrahi yapılan 86 hastanın 90 gözü dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların 60 tanesinde senil katarakt, 10 tanesinde üveitik katarakt, 10 tanesinde travmatik katarakt ve 10 tanesinde konjenital katarakt mevcuttu. Senil kataraktlı hastaların 40 tanesinde nükleer katarakt, 10 tanesinde kortikal katarakt, 10 tanesinde de arka subkapsüler katarakt mevcuttu. Senil kataraktlı hastaların 21 tanesinde psödoeksfolyasyon varlığı mevcuttu. Nükleer kataraktlı hastaların 3 tanesi grade 1, 10 tanesi grade 2, 19 tanesi grade 3 ve 8 tanesi grade 4 nükleus sertliğine sahipti. Senil kataraktlı hastaların 11 tanesinde diyabetes mellitus, 7 hastada hipertansiyon, 4 hastada dejeneratif miyopi, 7 hastada makula dejenerasyonu, 3 hastada glokom, 2 hastada geçirilmiş ven dal tıkanıklığı öyküsü mevcuttu. PEDF ve AQP – 1 düzeyleri klasik fakoemülsifikasyon prosedüründe kapsüloreksis ile çıkartılan lens ön kapsül materyalinde ELİSA yöntemi ile ölçüldü ve gruplar arasında istatiksel olarak One Way Anova testleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Senil katarakt hasta grubunda lens ön kapsülündeki PEDF düzeyi 149,36 ± 17,46 pg / mL, konjenital katarakt hasta grubunda 193,28 ± 5,74 pg / mL, travmatik katarakt hasta grubunda 195,62 ± 3,08 pg / mL, üveitik katarakt hasta grubunda 193,93 ± 7,21 pg / mL olarak ölçüldü. Senil kataraktlı hastaların lens ön kapsülündeki PEDF düzeyleri ile diğer gruplar arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). PES varlığı saptanan hasta grubunda lens ön kapsülündeki PEDF düzeyi, PES varlığı saptanmayan hasta grubuna göre daha düşük olarak saptandı. PES'li hastaların lens ön kapsülündeki PEDF düzeyindeki farklılık istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). PES varlığı saptanan hasta grubunda lens ön kapsülündeki PEDF düzeyi, PES varlığı saptanmayan hasta grubuna göre daha düşük olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the Pigment Epithelial Derived Factor (PEDF) and Aquaporin - 1 (AQP - 1) levels in the lens anterior capsule material taken during cataract operation of cataract patients and to investigate the differences between cataract types. Materials and Methods: Between June 2016 and October 2016, 90 eyes of 86 patients who underwent cataract surgery and underwent surgery in Atatürk University Ophthalmology outpatient clinic were included in the study. Sixty patients with senile cataract, 10 with uveitic cataract, 10 with traumatic cataract and 10 with congenital cataract were included in the study. There were nuclear cataracts in 40 senile cataract patients, 10 cortical cataracts in 10, and a posterior subcapsular cataract in 10. Pseudoexfoliation was present in 21 of the senile cataract patients. Of the patients with nuclear cataract, 3 had grade 1, 10 had grade 2, 19 had grade 3, and 8 had grade 4 nucleus stiffness. 11 patients with senile cataracts had diabetes mellitus, 7 patients had hypertension, 4 patients had degenerative myopia, 7 patients had maculardegeneration, 3 patients had glaucoma, and 2 patients had branch vein occlusion. PEDF and AQP - 1 levels were measured by the ELISA method in the lens anterior capsular material extracted by capsulorhexis in the classical phacoemulsification procedure and compared statistically with the One Way Anova tests among the groups. Results: In the senile cataract patient group, the PEDF level in the lens anterior capsule was 149,36 ± 17,46 pg / mL, 193,28 ± 5,74 pg / mL in the congenital cataract patient group,195,62 ± 3,08 pg / mL in the traumatic cataract patient group, in the uveitic cataract patients group, 193,93 ± 7,21 pg / mL. The difference between the PEDF levels in the lens anterior capsule of senile cataract patients and the other groups was statistically significant (p 0.05). In the patient group in which PES was detected, the PEDF level in the lens anterior capsule was lower than in the patient group without PES. The difference in PEDF level in the lens anterior capsule of patients with PES was statistically significant (p 0.05). In the patient group in which PES was detected, the PEDF level in the lens anterior capsule was lower than in the patient group without PES.