Primer koksartrozda lateral (modifiye hardinge) yaklaşım ile total kalça protezi uygulanan hastalarda kalça çevresi kas grubunun izokinetik test ve yürüme analizi ile değerlendirilmesi
Evoluation of hip muscle group with isokinetic test and gait analysis in patients undergoing total hip prosthesis with lateral (modified hardinge) approach in primary coxarthrosis
- Tez No: 496788
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Koksartroz 30'lu yaşlarda %10 oranlarında rastlanılsa da bu oran yaş 65'e ulaştığında %45 leri bulmaktadır (1). Koksartroz gelişen bir hastada, tedavinin asıl amacı ağrıyı gidermek ve normale yakın bir kalça eklem hareket aralığı oluşturmaktır. Çalışmamızda ''lateral (modifiye Hardinge) yaklaşımıla yapılan total kalça protezlerinin klinik gözlemi ve hasta memnuniyeti gözönüne alınarak, lateral (modifiye Hardinge) yaklaşımıla yapılan primer koksartrozlu vakalarlarda,uygun cerrahi prosedür ve etkin bir rehabilitasyon yapıldığında, abduktör kas gücü zafiyeti ve yürüme paterninde değişikliğin minimum olacağı'' hipoteziyle primer koksartrozlu hastalarda lateral (modifiye Hardinge) yaklaşımla yapılan total kalça protezi uygulamasının klinik seyri, kalça çevresi kas gücüne ve yürüme fonksiyonlarına etkisinin gözden geçirilmesi amaçlandı. Çalışmaya şubat 2016 ile mayıs 2017 tarihleri arasında unilateral primer koksartrozu olup kalça protez endikasyonu verilen 27 (14 Kadın; 13 Erkek) hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 58 (39-70) idi. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 3. ay ve 6. aylarda kalça çevresi kas grupları izokinetik kas kuvveti testi ve yürüme analizi yapıldı. Kontrollerde rehabilitasyon uyumlarına bakıldı, fonksiyonel kalça skorları kaydedildi . İzokinetik kas kuvveti testi abduktör ve diğer kalça çevresi grubunun ameliyat sonrası 3. ayda ameliyat öncesi kas gücünü yakaladığı, bunu takiben yapılan 6. ay kontrol testlerinde ise bu değerin düşmemekle birlikte sıklıkla ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ay kontrollerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme gösterdiği görülmüştür. Genel olarak temperospasyal verilerde ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası 3. ayda bir miktar gerileme izlenirken, 6. ayda bu değerleri tekrar ulaştığı görüldü. Kinematik verilerde ise ameliyat öncesi duruma göre farklılıkta istatistiksel anlamlılık izlenmedi. Sonuç olarak görülmektedir ki, modifiye Hardinge yaklaşımı total kalça protezi uygulamaları abduktör mekanizmanın fonksiyonu için güvenilir ve tercih edilebilir bir tekniktir. Cerrahi sırasında yaklaşım gereği diseke edilen abduktör mekanizmanın uygun bir tamir ve ameliyat sonrası etkin bir rehabilitasyon ile daha iyi bir kas fonksiyonuna ulaştığı izlenmiştir. Anahtar sözcükler; koksartroz, total kalça protezi, izokinetik test, yürüme analizi
Özet (Çeviri)
Although coxarthrosis occurs in average 10% of the people in their 30s, this average reaches 45% for the people in their 65s. In a patient with coxarthrosis, the main purpose of the treatment is to relieve the pain and form a range of hip joint motion close to normal. In our study, based on the clinical observation of the total hip prosthesis performed with the lateral (Hardinge) approach and patient satisfaction data, when the appropriate surgical procedure and effective rehabilitation are carried out in cases with primary coxarthrosis performed with lateral (Hardinge) approach, by using the hypothesis ''abductor muscle strength weakness and minimality of changing in gait pattern'', it was aimed to observe clinical course and effects on hip circumference muscle strength and gait functions of total hip prosthesis application performed with lateral (modified Hardinge) approach inpatients with primary coxarthrosis. Our study included 27 (14 female, 13 male) patients with unilateral primary coxarthrosis given hip prosthesis indication between February 2016 and May 2017. The average age of patients was 58 (range 39-70) and ort. follow-up period was 6 months. Isokinetic muscle strength test of hip circumference muscle groups and gait analysis of patients were carried out at 3. and 6. months preoperatively. During the controls, rehabilitation compliance was observed and functional hip scores were recorded. Isokinetic muscle strength test, abductor and the other hip circumference group reached preoperative muscle strength at 3. months postoperatively, and following 6. months control tests showed that beside this value did not decrease, there was statistically significant improvement compared to preoperative and 3. months controls. In general, temporospatial data showed that there were a slight regression at preoperative 3. months while it reached the same values at 6. months. Kinematic data showed that significant regression compared to the preoperative period was not determined. Consequently, the lateral Hardinge approach isa reliable and feasible technique for total hip prosthesis applications. After an appropriate repair and a postoperative effective rehabilitation of the mechanism, the abductor, which is seperated during surgery, achieves a better muscle function. Keywords : coxarthrosis , total hip prosthesis, abductor mechanism , isokinetic test, gait analysis