Fakoemülsifikasyon cerrahisi yapılan hastalarda hedef refraktif değer ile sonuç refraktif değerin karşılaştırılması
Comparison of the target refractive value and the resulting refractive value in patients undergoing phacoemulsification surgery
- Tez No: 496795
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan hastalarda cerrahi öncesi hedeflenen refraktif değerin cerrahi sonrası ortaya çıkan refraktif değer ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015-Mart 2017 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Göz Kliniği'nde katarakt tanısı alıp fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan hastalar çalışmaya alındı. Bütün gözlere cerrahi öncesi IOL Master 500 cihazıyla biometrik ölçümler yapıldı. Hedef refraktif değer ile sonuç refraktif değer arasındaki fark refraktif sapma olarak kaydedildi. Bulgular ve Sonuçlar: 107 hastanın 150 gözü çalışmaya alındı. Çalışmada yer alan hastaların 55'i (%51,4) kadın , 52'si (%48,6) erkekti, yaş ortalamaları 65,24 ± 11,15 idi. Çalışmaya alınan 150 gözün 100 tanesine SRK-T, 50 tanesine SRK-2 formülü uygulandı. Olguların cerrahi öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) 0,6±0,37 LogMAR, cerrahi sonrası 1.gün ortalama EİDGK 0,33±0,3 LogMAR, cerrahi sonrası 1.hafta ortalama EİDGK 0,13±0,14 LogMAR, cerrahi sonrası 1.ay ortalama EİDGK 0,05±0,09 LogMAR, cerrahi sonrası 3.ay ortalama EİDGK 0,03±0,07 LogMAR olarak hesaplandı. Cerrahi sonrası EİDGK anlamlı olarak artmıştı. (p=0,000) Cerrahi öncesi GİB ölçümleri ortalama 14,77 ± 1,8 mm Hg [10-20 mm Hg] idi. Cerrahi sonrası 3. ay GİB ölçümleri ortalama 13,62 ± 1,73 mm Hg [10-19 mm Hg ] idi. GİB değişimleri istatistiksel olarak anlamlıydı. (p=0,000) SRK-T formülü kullanılan grupta hedef refraktif değer ortalaması -0,21 ± 0,17 D, sonuç refraktif değer ortalaması -0,19 ± 0,37 D idi. SRK-2 formülü kullanılan grupta hedef refraktif değer ortalaması -0,22 ± 0,29 D, sonuç refraktif değer ortalaması -0,12 ± 0,77 D idi. İki grup arasında cerrahi öncesi hedeflenen refraktif değerler (p=0,744) ve cerrahi sonundaki refraktif değerler arasında fark yoktu.(p=0,576) SRK-T formülü kullanılan grupta refraktif sapma 0,2 ± 0,25 D, SRK-2 formülü kullanılan grupta ise 0,51 ± 0,59 D olarak hesaplandı. İki grup arasındaki refraktif sapma değerleri arasındaki fark anlamlıydı.(p=0,001) Tartışma: SRK-T ve SRK-2 formülleri olguların büyük çoğunluğunda ± 1 D içinde refraktif sapma ile hedef refraktif değere ulaşma şansı vermektedir. Ayrıca SRK-T formülü ile SRK-2 formülüne nazaran anlamlı olarak daha yüksek oranda refraktif hedefe yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the refractive value aimed before surgery in patients who underwent phacoemulsification surgery compared with the refractive value after surgery. Material and Method: Patients who underwent surgery with the diagnosis of cataract between January 2015- March 2017 in Istanbul University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology were included in the study. Biometry measurements were carried out with the IOL Master 500 device. The difference between the target refractive value and the resulting refractive value was recorded as the refractive error. Results: 150 eyes of 107 patients were included in the study; 55 patients were female and 52 were male. The mean age of patients was 65.24 ± 11.15 years. SRK-T formula were used in 100 eyes and SRK-2 formula in 50 eyes in the study. The mean best corrected visual acuities (BCVA) of the cases were 0.6±0.37 LogMAR before surgery, 0.33±0.3 LogMAR on the 1st day after surgery, 0.13±0.14 LogMAR in the 1st week after surgery, 0.05±0.09 LogMAR in the 1st month after surgery and 0.03±0.07 LogMAR in the 3rd month after surgery. The increase in BCVA after surgery was significant.(p=0.000) The mean intraocular pressure (IOP) was 14.77 ± 1.8 mm Hg [10-20 mm Hg] before surgery and 13.62 ± 1.73 mm Hg [10-19 mm Hg ] at 3 months after surgery. The decraese in IOP was significant. (p=0,000) The mean target refractive value was -0.21 ± 0.17 D in the SRK-T formula group and -0.22 ± 0.29 D in the SRK-2 formula group. The mean resulting refractive value was -0.19 ± 0.37 D in the SRK-T formula group and -0.12 ± 0.77 D in the SRK-2 formula group. There was no difference between the two groups in terms of target refractive value (p=0.744) and resulting refractive value (p=0.576). The mean refractive error was 0.2 ± 0.25 D in the SRK-T formula group and 0.51 ± 0.59 D in the SRK-2 formula group. The difference between the two groups was statistically significant. (p=0,001) Conclusion: The SRK-T and SRK-2 formulas allow achieving a refractive value within ± 1 D of the target refractive value in the majority of cases. In addition, the SRK-T formulation resulted in significantly closer results to the refractive target than the SRK-2 formulation.