Lens gücünün yeni biometri formülleri kullanılarak hesaplanması
Calculation of lens power using new biometry formulas
- Tez No: 685352
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Hastaların fakoemülsifikasyon cerrahisi öncesindeki biometrik ve refraktif verileri kullanılarak; 6 farklı biometrik formül ile göz içi lens (GİL) gücünün hesaplanması ve formüllerin cerrahi sonrası refraktif sonuçlara göre doğruluklarının karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 – Temmuz 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde katarakt tanısı konup fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan 43 hastanın 65 gözünün verileri retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: Çalışmaya alınan 43 hastanın yaş ortalaması 64,65 ± 8,23 (47-86) yıl idi. Ortalama aksiyel uzunluk 23,5±0,7 mm (22,01-24,5) olarak saptandı. Hastalarda hedeflediğimiz refraksiyon değerine karşılık gelen GİL gücü SRK/T formülüne göre hesaplandı. Postoperatif 3. ay ve sonrasında yapılan muayeneler ile hastaların sonuç refraksiyon değerleri saptandı. Hastaların preoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) 0,44±0,4 logMAR iken, postoperatif EİDGK 0,08±0,04 idi ve anlamlı bir artış mevcuttu (p0,05). Tartışma: Çalışmada yer alan 6 biometri formülünün ±1 D içinde refraktif sapma ile hedef refraktif değere ulaşma şansı %96,9 düzeyi ve üzerindedir. Bu formüllerin her biri normal uzunluktaki gözlerde preoperatif GİL gücünü hesaplamak için güvenli bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Using the biometric and refractive data of the patients before the phacoemulsification surgery; calculation of the intraocular lens (IOL) power with 6 different biometric formulas and comparison of the accuracy of the formulas according to the postoperative refractive results. Material and Method: The data of 65 eyes of 43 patients who were diagnosed with cataract and underwent phacoemulsification surgery in the Ophthalmology Clinic of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between January 2016 and July 2019 were retrospectively analyzed. Results: The mean age of 43 patients included in the study was 64,65 ± 8,23 (47-86) years. The mean axial length was found to be 23,5±0,7 mm (22,01-24,5). The IOL power corresponding to the target refraction value in the patients was calculated according to the SRK/T formula. Result refraction values of the patients were determined by the examinations performed at and after the postoperative 3rd month. While the preoperative best corrected visual acuity (BCVA) of the patients was 0,44±0,4 logMAR, the postoperative BCVA was 0,08±0,04 and there was a significant increase (p0,05). Conclusion: The chance of reaching the target refractive value with a refractive deviation within ±1 D of the 6 biometry formulas included in the study is 96,9% and above. Each of these formulas can be safely used to calculate preoperative IOL power in normal-length eyes.