Avasküler nekroz hastalarında hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the efficacy of hyperbaric oxygen treatment in avascular necros
- Tez No: 496796
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada avasküler nekrozlu (AVN) hastalarda hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Hastalığın erken yaşta başlaması, hastaların ömürleri boyunca birden çok protez ameliyatına girmesine neden olur. Zamanında uygulanan HBO tedavisi hayat kalitesini arttırmak için faydalı olacaktır. Bu çalışma ile AVN endikasyonunu Sağlık Bakanlığı'nın Hiperbarik Oksijen Tedavisi Yönetmeliği'nin endikasyon listesine alınması için bilimsel veri oluşturması da amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'nda 1993-2016 yıllarında farklı etiyolojilerle gelişen AVN nedeniyle HBO tedavisi gören 174 hastanın bilgileri dosya ve otomasyon sistemleri üzerinden tarandı. Hastaların tedaviye yanıtları, tedavi öncesi ve sonrasındaki ağrı ölçeği ve manyetik rezonans görüntüleri (MRG) kullanılarak karşılaştırıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin takiplerinin incelenmesinde Friedman test ve ikili karşılaştırmaların değerlendirilmesinde Wilcoxon Signed Ranks test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study was to evaluate hyperbaric oxygen therapy (HBO) for avascular necrosis (AVN). Early-onset AVN is required of multiple surgical interventions such as prosthesis. Especially appropriate handling of HBO therapy will be useful for improving quality of life. This study establish scientific data for HBO as an indication for AVN in the Turkish Ministry of Health's regulation list of treatments. Material and methods: One hundred seventy-four patients who underwent HBO treatment due to AVN with different etiologies between 1993-2016 were scanned through automation systems in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Underwater and Hyperbaric Medicine Department. The therapeutic responses of the patients were compared using a pre- and post-treatment visual analog scale for pain and magnetic resonance imaging (MRI). Descriptive statistical methods were used for evaluating study data.