Sol ventrikülün yeniden şekillenme tipleri ile inflamatuvar markırları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 496797
  2. Yazar: ÖMER KÜMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Konsantrik sol ventrikül hipertrofisi (SVH), eksantrik (SVH), konsantrik yeniden şekillenme (YŞ) gibi sol ventrikül geometrisinde meydana gelen değişikliklerin istenmeyen kardiyovasküler olaylar ve mortalite arasındaki ilişkileri bilinmektedir. İnflamatuvar markırların kardiyovasküler hastalıklardaki rolü yoğun bir şekilde araştırılmıştır ve çeşitli inflamatuvar markırlar ile kardiyovasküler hastalıklar arasında geçmişte uyumlu bir ilişki kurulmuştur. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve Platelet/Lenfosit oranı (PLO) inflamatuvar markırlar listesine son dönemde eklenmiştir. Bu çalışmanın amacı, yeterince araştırılmayan, NLO, PLO ve yüksek duyarlı- C reaktif protein (hs-CRP) gibi inflamatuvar markır düzeylerinin değişik sol ventrikül geometrisi tiplerinde araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine müracaat eden ve ekokardiyografi planlanan 122 hasta alındı. Hastalar iki boyutlu ve M-Mode konvansiyonel ekokardiyografik yöntemlerle, konsantrik SVH'si, eksantrik SVH'si, konsantrik YŞ'si ve normal sol ventrikül geometrisi olarak 4 gruba ayrılarak incelendi. Kombine olarak ve hasta alt grupları arasında hs-CRP, NLO ve PLO düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Eksantrik SVH'si ve konsantrik YŞ'si olanlarda hs-CRP normal sol ventrikül geometrisi olanlara göre anlamlı şekilde yüksek bulundu (p= 0.023, p= 0.005). Sol ventrikül yeniden şekillenmesi olanlarda NLO normal sol ventrikül geometrisi olanlardan daha yüksekti fakat bu yüksekliğin istatiksel anlamı zayıftı (p=0,050). Eksantrik SVH olanlarda NLO normal sol ventrikül geometrisi olanlardan belirgin şekilde yüksekti (p=0.008). Yeniden şekillenmiş sol ventrikül geometrisi olan grupların hiçbirinde PLO anlamlı şekilde yüksek bulunmadı. Sonuç: Eksantrik SVH'de NLO ve hs-CRP, konsantrik YŞ de ise hs-CRP düzeyleri normal sol ventrikül geometrisi olanlardan daha yüksektir. Diğer bir inflamatuvar markır olan PLO nun düzeyi sol ventrikül yeniden şekillenmesinde değişmemektedir. Literatürde yeterli çalışma olmadığından, bu bulgular benzer hasta gruplarını içeren daha geniş popülasyonlu ve daha fazla inflamatuar markırlarla yapılacak çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Relationship between left ventricular remodelling and cardiovascular events and mortality is well known. Various inflammatory markers have been extensively investigated in several cardiovascular disease processes. Neutrophil/lymphocyte (NLR) and platelet/lymphocyte (PLR) ratios have recently been added into the list of those markers. The aim of this study is to investigate the levels of inflammatory markers, such as NLR, PLR and high sensitive C- reactive protein (hs-CRP), in different types of left ventricular remodelling, such as concentric left ventricular hypertrophy (LVH), eccentric LVH and concentric remodelling. Methods: At the Department of Cardiology of Istanbul Faculty of Medicine, total 122 subjects were included in this study. All those subjects were evaluated by conventional two dimensional and M-mode echocardiographic imaging modalities. We separated the subjects into four different groups, according to their remodelling types, such as concentric LVH, eccentric LVH, concentric remodelling, and normals. High-sensitive CRP, NLR and PLR levels were measured and assessed in normal subjects and in patients with concentric LVH, eccentric LVH, concentric remodelling, globally and separately. Results: High-sensitive CRP level was higher in both eccentric LVH and concentric remodelling groups compared with normals (p= 0.023, p= 0.005). In eccentric LVH group, NLR level significantly increased than normals (p=0.08). At combined results, NLR was also higher in left ventricular remodelling groups than normals, but this increase was statistically weak (p= 0.05). In any group of patients, PLR level wasn't found statistically high. Conclusion: In patients with eccentric LVH, NLR and hs-CRP levels are higher. High-sensitive CRP level can increase slightly in patients with concentric remodelling. In any left ventricular remodelling type, PLR level doesn't increase. There are no enough studies about the subject in literature, therefore these findings must be supported by the studies which include similar patient groups with larger population.