Progresif kas gevşetmesinin postpartum depresyon ve genel konfor düzeylerine etkisi
Effect of progressive muscle relaxation on the postpartum depression and general comfort levels
- Tez No: 496808
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, kadınlara uygulanan progresif kas gevşetmenin (PKG) postpartum depresyon riski ve genel konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin lohusa servisinde vajinal doğum yapmış primipar kadınlar oluşturmuştur. Deney grubuna 35, kontrol grubuna 35 kadın dahil edilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ile toplanmıştır. Deney grubuna doğum sonu 2-5. günler arasında, 10-15. günler arasında, dördüncü haftada ve sekizinci haftada olmak üzere dört ev ziyareti yapılmıştır. Deney grubuna PKG uygulanmıştır. İlk ziyaretten sonra, kadınlardan sekiz hafta boyunca ve haftada üç kez PKG'yi düzenli olarak uygulamaları istenmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamış, doğumdan sonraki 2-5. günler arasında, 10-15. günler arasında, dördüncü haftada ve sekizinci haftada yapılan ev ziyareti ile postpartum depresyon riski ve genel konforu değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of PMR applied in women on the postpartum depression risk and general comfort level. The study population of this quasi-experimental study with pre-test, post-test and control group consisted of primipara women who had vaginal delivery in the obstetric service of a university hospital. The experimental and control groups consisted of 35 women each. The data were collected by questionnaire, the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and the General Comfort Questionnaire (GCQ). Postpartum depression risk and general comfort was evaluated at the 2nd and 5th days, 10th and 15th days, fourth week and eighth week after birth. The experimental group was visited at home and PMR was applied. After the first visit, women were asked to apply PMR regularly three times a week for eight weeks. No intervention was performed in the control group. For data analysis, independent sample t test and variance analysis in repeated measures were used. Approval of the ethics committee and permission of the institution were obtained for the study.