Down sendromlu bireylerde submaksimal egzersizin tiroid hormon değerleri ve obezite üzerine etkisi
Effect of submaximal exercise on thyroid hormone levels and obesity in individuals with down syndrome
  1. Tez No: 496820
  2. Yazar: ZEYNEP EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı Down Sendromlu bireyde submaksimal egzersizin tiroit hormon bozukluğuna ve obezite üzerine etkisi olup olmadığının tespit etmektir. Bu amaçtan yola çıkarak Bartın ilinde yaşayan yaşları 20 ile 16 olan 2 erkek birey araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada vaka analizi yöntemi kullanılmış, egzersiz programına katılan ve katılmayan bireyin ön test ve son test modellemesi yapılmıştır. Veri toplama amacı ile bireylerin egzersiz öncesi tiroit hormon değerlerinin kan ölçümü alınmış ve fizyoloji laboratuvarında vücut kompozisyonu ölçümleri alınmıştır. Araştırmaya katılan bir bireye submaksimal düzeyde egzersiz programı uygulanmış diğer bireye ise egzersiz programı uygulanmamıştır. 12 hafta sonunda bireylerin aynı ölçümleri tekrar yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde; Egzersiz programına katılan bireyin Katılımcı A'nın Kan Ölçüm Sonuçları T3 Hormonu Ö.T:4,21,S.T:2,8 pg/mL, T4 Hormonu 1,83-0,88 ng/dL, HDL hormonu 32,S.T-40,3 mg/dL, LDL hormon değerleri 114-79 mg/dL Trigliserid hormon değerleri 313-265 mg/dL, Total Kolesterol hormon değerleri 196-180 mg/dL'dir. Egzersiz programına katılmayan bireyin Katılımcı B'nin Kan Ölçüm Sonuçları T3 Hormonu Ö.T:4,34,S.T:4,76 pg/mL, T4 Hormon değerleri 0,87-1,28 ng/dL, HDL hormonu 46,8-37 mg/dL, LDL hormon değerleri 77-90 Trigliserid hormon değerleri 106-173 mg/dL, Total Kolestrol hormon değeri 145-162 mg/dL olduğu tespit edilmiştir. Vücut Kompozisyon değerleri incelendiğinde ise egzersiz programına katılan bireyin; W değeri Ö.T:102,2,S.T:96,9 kg, BMI değeri 32,2-30,2 kg, BMR değeri 1589-1836kcal, FAT% değeri 48,90%,-42,90%, FFM değeri 51,7-58,6 kg, TBW değeri 38,6-42,9kg, VFR değeri 30-25 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak submaksimal düzeyde yapılan egzersizin Down Sendromlu bireylerin tiroit hormon bozukluklarına olumlu etki ettiği ve buna bağlı olarak obezite riskinin azaldığı yapılan çalışma ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims determining whether submaximal exercise influences thyroid hormone disorder and obesity in individuals with Down Syndrome. In this end, 2 male subjects, aged 20 and 16, are enrolled who reside in Bartın city. Case analysis is used for the study and pre- and post-test modeling is performed for control and trial groups. Thyroid hormone levels are analyzed in blood specimens before exercise and body composition indices are measured in the physiology laboratory in order to collect data. While one participant of the study is placed on submaximal exercise, the other participant is placed on exercise program. Same measurements are repeated at the end of 12 weeks. For data analysis, pre- and post-test values of blood analyses and pre- and post-test values of body composition indices are compared. When the resultant data are reviewed, Blood Analysis Results of Participant A (Exercise Program) are as follows; T3 hormone, Pre-test= 4.21 pg/ml, Post-test= 2.8 pg/ml; T4 hormone = 1.83 – 0.88 ng/dL; HDL hormone= 32, post-test = 40.3 mg/dL; LDL hormone = 114-79 mg/dL; Triglyceride = 313-265 mg/dL; Total Cholesterol = 196-180 mg/dL. When the resultant data are reviewed, Blood Analysis Results of Participant B (no exercise program) are as follows; T3 hormone, Pre-test= 4.34 pg/ml, Post-test= 4.76 pg/ml; T4 hormone = 0.87 – 1.28 ng/dL; HDL hormone= 46.8-37 mg/dL; LDL hormone = 77-90 mg/dL; Triglyceride = 106-173 mg/dL; Total Cholesterol = 145-162 mg/dL. When Body Composition values are reviewed, following data is obtained for the participant, who is placed on exercise program; W value, pre-test = 102.2, post-test = 96.9; BMI = 32.2-30.2 kg; BMR = 1589-1836 kCal; FAT% = 48.90%-42.90%; FFM = 51.7-.58.6 kg; TBW = 38.6-42.9 kg; VFR = 30-25. In conclusion, it is determined that submaximal exercise pose positive influence on thyroid hormone disorders of individuals with Down syndrome and accordingly, the risk of obesity decreases.