11-15 yaş arası tenis sporcularında kor antrenman programının kuvvet, sürat, çeviklik ve denge üzerindeki etkisinin incelenmesi
Study of the effect of core training program on strength, speed, agility and balance in tennis players aged between 11 and 15 years old
- Tez No: 496819
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapılan çalışmada kor antrenman programının tenisçilerde kuvvet, sürat, çeviklik ve denge üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya katılan 11-15 yaş arası 28 tenisçinin (13,29 ± 1,21) 14'ü deney gurubunu oluşturmuş ve kulüp antrenmanlarına ek olarak haftanın 3 günü, ısınmayla beraber günde yaklaşık 30 dakika süren kor antrenman programını uygulamış, kontrol gurubundaki 14 sporcu ise sadece kulüp antrenmanlarına devam etmişlerdir. 10 hafta süren antrenman periyodu sonucunda yapılan egzersizlerin ön test ve son test verileri doğrultusunda kuvvet, sürat, denge ve çeviklik özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of core training program on strength, speed, agility and balance in tennis players was analysed. 14 of 28 tennis players aged between 11 and 15 (13,29+1.21) participating to the study formed the experiment group and they practiced core training program for 30 minutes including warming up in a day for three days in a week in addition to club training on the other hand 14 athletes in control group just continued their club training. In accordance with the data of pre- test and post-test of practices which were done during 10 weeks period, the effect of this program on strength, speed, agility and balance was analysed. In-group analyses between experiment and control groups were analysed by nonparametric repeated measures test (Wilcoxon) and analyses concerning the training effect were analysed by multi-factor analysis of variance (Manova) in repeated measurements.