Endodontik tedavi sırasında kullanılan farklı irrigasyon yöntemlerinin postoperatif ağrı üzerine etkisi: Prospektif randomize klinik çalışma
The effects of different irrigation methods used in endodontic therapy on postoperative pain: Prospective randomised clinical trial
  1. Tez No: 496823
  2. Yazar: ADİL EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı sonik ve ultrasonik sistemler kullanılarak irrigasyon solüsyonunun aktivasyonundan sonra postoperatif ağrı seviyesini değerlendirmek ve şırınga irrigasyonu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan 114 hastanın 150 adet dişi dahil edildi. Yaşı 18 ile 76 arasında değişen gönüllüler, herhangi bir sistemik hastalığa ve alerji hikayesine sahip değildi. Araştırma için teşhisi çürükle ekspoze olmuş asemptomatik geri dönüşümsüz pulpa iltihaplı veya protetik nedenlerle yönlendirilen hastaların normal pulpalı tek köklü, tek kanallı ve vital pulpalı dişleri seçildi. Tüm kanallar döner nikel-titanyum eğeler ile prepare edildi. Apikal patency (kontrollü açıklık) #10 K-tipi eğe ile kök kanal tedavisi sırasında belirlendi ve doğrulandı. Tüm kök kanallarında final irrigasyonunda aynı miktarda solüsyon kullanıldı. Dişler şırınga irrigasyonu (Şİ), pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ) ve sonik irrigasyon (EA) olarak üç gruba ayrıldı. Şırınga irrigasyonu grubunda (Şİ), kanallar sırasıyla 5 ml %2,5'lik NaOCl, 2 ml %17'lik EDTA, 2 ml steril serum fizyolojik ile çalışma boyundan 2 mm kısa yerleştirilen 27 gauge'luk iğne ucu kullanılarak yaklaşık 2ml\dk akış hızında yıkandı. Pasif ultrasonik irrigasyon grubunda (PUİ), şırınga ile 5 ml %2,5'lik NaOCl kanala gönderildi ve ultrasonik uç ve gücü 4'e ayarlanmış ultrasonik cihaz ile 1 dk boyunca aktive edildi. Sonik irrigasyon grubunda (EA), şırınga ile 5 ml %2,5'lik NaOCl kanala gönderildi ve EndoActivator ucu ile 10000 devir/dk'da 1 dk aktive edildi. Hastalar postoperatif ağrı hakkında bilgilendirildi ve ağrı durumunda gerek duyulduğunda kullanabilmeleri için sekiz tablet 200 mg ibuprofen verildi. 150 adet anket (her grup için 50 adet) elde edildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Şİ grubunda, 4. saatteki ağrı seviyesinin 48. saatteki ağrı seviyesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi (p0,05). PUİ grubunda, 4. saatteki ağrı seviyesinin 48. saatteki ağrı seviyesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi (p0,05). EA grubunda, 4. saatteki ağrı seviyesinin 48. saatteki ağrı seviyesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi (p0,05). Tüm zaman aralıklarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).Bunlara ek olarak, kullanılan ağrı kesici tablet ortalama sayısı için gruplar arasında tüm zaman aralıklarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Çalışmanın sınırlılıkları dahilinde, irrigasyon aktivasyon protokolleri arasında postoperatif ağrı skorları ve ağrı kesici alım miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study was to evaluate the postoperative level of pain after activation of irrigation solution using sonic and ultrasonic systems and to compare it with syringe irrigation. 114 volunteer patients with 150 teeth were included in this study. The volunteers were aged 18 and 76 years, had no systemic diseases or allergies. Diagnoses were either asymptomatic irreversible pulpitis caused by carious exposures or normal pulp if the patient had been referred for prosthetic reasons, single-rooted teeth with one canal with vital pulp were selected for the investigation. All canals prepared using nickel-titanium rotary instruments. Apical patency was established and verified with #10 K-file during root canal theraphy. The same volume of final irrigation solution was used for all root canals. The teeth were divided into three groups as syringe irrigation (SI), passiveultrasonic irrigation (PUI) and sonic irrigation (EA). In syringe irrigation group (SI), canals were irrigated with 5 mL of 2.5% NaOCl, 2 ml 17% EDTA, 2 ml sterile saline using 27-gauge needle placed 2 mm short of working length with a flow rate of 2 ml min-1, respectively. In passive ultasonic irrigation (PUI) group, 5 ml 2.5% NaOCl was delivered into canal with syringe and activated with ultrasonic tip and ultrasonic device at power setting 4 for a min. In sonic irrigation group (EA), 5 ml 2.5% NaOCl was delivered into canal with syringe and activated with EndoActivator tip at 10000 cycles/min for a min. All patients were informed about postoperative pain and given eight tablets of ibuprofen 200 mg with the instructions if it was necessary in the event of pain. 150 questionnaires (50 teeth from the all groups) were obtained and evaluated by statistical analysis. In group SI, pain level at 4-h was significantly more higher than pain level at 48-h (p0.05). In group PUI, pain level at 4-h was significantly more higher than pain level at 48-h (p0.05). In group EA, pain level at 4-h was statistically significant more higher than pain levels at 48-h (p0.05). There was no statistically significant differences between the groups at all time intervals (p>0.05). In addition, no statistically significant difference was observed in the mean number of analgesic tablets consumed between the groups at all time intervals (p>0.05). Within the limitations of this study, the postoperative pain scores and necessity for analgesic intake were not significantly difference between the irrigation activation protocols.