İskeletsel sınıf III bireylerde fenotipik karakterizasyonun incelenmesi
Examination of phenotypic characterization in skeletal class III individuals
  1. Tez No: 496831
  2. Yazar: EMEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Sınıf III anomalilerin erken dönemde teşhis edilmesi ile uygulanacak tedavilerde bireyin mevcut büyüme potansiyelinin yönlendirilerek kalıcı tedavi sonuçlarının elde edilmesiyle ileriki yaşlarda gerekebilecek kamuflaj tedavisi veya ortognatik cerrahi uygulamaları ihtiyacı en aza indirilebilir. Bu nedenle bu tez çalışmasının amacı, farklı büyüme dönemindeki iskeletsel Sınıf III bireylerin alt grupları belirlenerek tedavisindeki vakaya özgü mekanoterapi seçeneklerinin belirlenmesinde yol gösterici olmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilen 792 bireyin lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri değerlendirilmiştir. Bireyler öncelikle CoA ve CoGn değerlerine göre daha sonra da SnGoGn açısına göre değerlendirilerek 18 alt grup oluşturulmuştur. Bu alt gruplardaki bireyler de el-bilek radyografileri ile belirlenen büyüme-gelişim dönemlerine göre ayırılarak değerlendirilmişlerdir. İstatistiksel olarak, 'Kolmogorov-Smirnov' veya 'Shapiro-Wilk testi', 'Independent Samples t-test', 'One-Way ANOVA', 'Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi', 'Mann-Whitney U-testi', 'Kruskal-Wallis Varyans Analizi', 'Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U Çoklu Karşılaştırma Testi' kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, Sınıf III maloklüzyonun en yüksek oranda mandibular prognatizmden, ikinci olarak maksiller retrognatizmden, en az oranda ise kombinasyonlarından, dik yönde ise bireylerin en sık optimum, ikinci olarak horizontal, son olarak da vertikal büyüme yönüne sahip olduğu belirlenmiştir. Sefalometrik analiz sonucunda, anomalinin kranial kaide kaynaklı olmayabileceği, tüm gruplarda CoA ve CoGn uzunluklarının erişkin döneme kadar artmaya devam ettiği ancak CoGn uzunluğunun daha fazla artmasıyla CoGn-CoA farkının da arttığı ve böylece anomalinin sagital komponentinin zamanla şiddetlendiği ve Witts değerinin de bu durumu desteklediği, açısal parametrelerin ise genel olarak büyümeyle sabit kaldığı, anomaliyi kompanse etmek amacıyla üst kesici dişlerin protrüziv, alt kesici dişlerin retrüziv olduğu ve bu durumlarının zamanla şiddetlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis of Class III anomalies will minimize the need for camouflage therapy or orthognathic surgery, which may be required in later ages by providing permanent treatment outcomes by directing the individual's current growth potential. Therefore, the aim of this thesis is to determine the subgroups of skeletal Class III individuals during different growth and development periods and to guide the selection of individualized mechanotherapy options for skeletal Class III anomaly treatment. For this purpose, lateral cephalometric and hand-wrist radiographs of 792 individuals obtained from Gazi University Dentistry Faculty Orthodontics Department were evaluated. Individuals were evaluated according to their CoA and CoGn values and then SnGoGn, and 18 sub-groups were formed. Individuals in these subgroups were evaluated by four rounds, prepubertal, pubertal, postpubertal and adult, according to the growth-developmental periods determined by hand-wrist radiographs. Statistically, Kolmogorov-Smirnov or Shapiro-Wilk test, independent samples t-test, One-way ANOVA, Tukey's Multiple Comparison Test, Mann-Whitney U-test and Kruskal-Wallis ANOVA, a Bonferroni correction Mann-Whitney U Multiple Comparison Test were used. As a result of the evaluation of these 792 individuals, it has been identified that, in the sagittal direction the highest grade of Class III malocclusion was mandibular prognathism, secondly maxillary retrognathism, at least was combination, in the vertical direction, the highest grade was optimum growth pattern, second one was horizontally growth pattern and third one was vertical growth pattern. As a result of cephalometric analysis, it was found that the anomalies may not be originated from the cranial base, CoA and CoGn lengths continue to increase until adult turnover in all groups, but CoGn-CoA difference increases due to increase of CoGn length more than CoA length, and thus the sagittal component of the anomaly is exacerbated with time and this is supported by the Witts value, angular parameters were generally fixed with growth and in all groups in order to compensate the anomaly, upper incisor teeth were protrusive and lower incisor teeth were retrusive and it has been determined that these conditions increase with time.