Ön çapraz bağ tamiri sonrası atrofi varlığının, kas kuvveti, propriyosepsiyon ve denge üzerine etkisi
The effect of existance of atrophy after anterior cruciate ligament reconstruction on muscle strength, proprioception and balance
- Tez No: 496830
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç ön çapraz bağ (ÖÇB) tamiri yapılan olgularda opere ekstremite ile sağlam ekstremitesini ve sağlıklı bireylerin aynı taraf ekstremitesini atrofi, kas kuvveti, propriosepsiyon ve denge açısından karşılaştırmaktır. Çalışmaya hamstring tendon grefti kullanılarak en az 6 ay önce ÖÇB tamiri yapılan 25 olgu ve 25 sağlıklı birey alındı. Ağrı görsel analog skalası, normal eklem hareketi gonyometre, postural stabilite Biosway, Portable (Biodex, ABD) stabilometre, vastus medialis oblikus (VMO), rectus femoris (RF), biceps femoris (BF), semitendinosus-semimembranosus kas kalınlıkları B-mod ultrasonografi, laksite artrometre, propriyosepsiyon ve kas kuvveti izokinetik sistem (Cybex-Humac Norm) ile değerlendirildi. Kapalı kinetik halka pozisyonunda propriyosepsiyon değerlendirilmesi inklinometreyle yapıldı. Opere ve sağlam ekstremite karşılaştırıldığında diz fleksiyon (p=0.000) ve ekstansiyon (p=0.03) hareket açıklıklarının, VMO (p=0.000) ve RF (p=0,000) kas kalınlıklarının opere ektremitede daha düşük olduğu görüldü. Postural stabilitenin ve propriyoseptif defisitin benzer olduğu (p>0.05), izometrik fleksiyon (p=0.03) ve ekstansiyon kuvvetinin (p=0.000), konsantrik quadriceps (p=0.02), eksantrik quadriceps (p=0.01) ve hamstring (p=0.000) kas kuvvetinin opere ekstremitede düşük olduğu saptandı. Tek bacak hoplama mesafesinin (p=0.005), dikey sıçrama yüksekliğinin (p=0.000) ve gücünün (p=0.000) sağlam ekstremitede daha iyi olduğu belirlendi. Opere ekstremite ile kontrol grubunun aynı taraf ekstremitesi karşılaştırıldığında fleksiyon açılarının (p=0.002) kontrol grubunda daha iyi olduğu görüldü. Kas kalınlıklarının benzer olduğu (p>0.05), postural stabilite değerlendirmesinde genel (p=0.04) ve mediolateral stabilite indeksi (p=0.01) ve mediolateral salınım indeksinin (p=0.01), kapalı kinetik halka pozisyonunda propriyoseptif defisitin kontrol grubunda düşük olduğu (p=0.005) görüldü. Laksitenin, kas kuvveti ve enduransının benzer olduğu saptandı (p>0.05). Tek bacak hoplama mesafesinin (p=0.006) ve dikey sıçrama yüksekliğinin (p=0.01) kontrol grubunda iyi olduğu görüldü. ÖÇB tamiri sonrası en az 6 ay geçmiş olmasına rağmen bireylerin günlük yaşamlarına hareket limitasyonları, kas kuvvet kayıpları, atrofi, denge problemleri, propriyosepsiyon kayıpları ve fonksiyonel yetersizliklerle döndükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim is to compare individuals who had anterior ligament reconstruction operated extremity, their healthy extremity and same extremity of healthy individuals in terms of atrophy, muscle strength, proprioception and balance. Study was carried out by using hamstring tendon graft on 25 patients who had ACL at least 6 months ago and 25 healthy individuals. Evaluations were carried out thus; pain by visual analog scale, range of motion by goniometer, postural stability by Biosway, Portable (Biodex ABD) stabilometer, vastus medialis oblicus (VMO), rectus femoris (RF), biceps femoris (BF), semitendinosus-semimembranosus muscle thickness with B-mode ultrasonography, laxity by arthrometer, proprioception and muscle strength by isokinetic system (Cybex-Humac Norm). Evaluation of proprioception in closed kinetic chain was done by inclinometer. When operated and healthy extremite were compared, it was observed that knee flexion (p=0.000) and extension (p=0.03) range of motion, VMO (p=0.000) and RF (p=0.000) muscle thicknesses were less in operated extremite. Postural stability and proprioceptive deficit was similar (p>0.05), isometric flexion (p=0.03) and extension power (p=0.000), concentric quadriceps (p=0.02) eccentric quadriceps (p=0.01) and hamstring (p=0.000) muscle strength in operated extremite were determined to be low. Single leg hope distance (p=0.005), vertical jumping height (p=0.000) and power (p=0.000) were proven to be better in healthy extremite. When operated extremite and control group were compared flexion angles (p=0.002) were found to be better in control group. It was observed that muscle thicknesses were similar (p>0.05) and in evaluation of postural stability, general (p=0.04) and mediolateral stability index (p=0.01) and mediolateral index of oscillation (p=0.01), in closed kinetic chain proprioceptive deficit were low (p=0.005) in control group. It was determined that laxity, muscle strength and endurance (p>0.05) were similar. It was observed that single leg hope distance (p=0.006) and vertical jumping height (p=0.01) were good in the control group. It was seen that individuals returned to daily life with motion limitations, loss of muscle strength, atrophy, balance problems, proprioception losses, and functional disabilities although at least six months after ACL reconstruction.