Voleybolda smaç tekniğinin vuruş yönlerine göre kinematik analizi
The kinematical analysis of volleyball spike technique according to spike directions
- Tez No: 496832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybolda farklı yönlere vurulan smaç tekniğinin kinematik olarak incelenmesidir. Çalışmaya on iki yıldız kız voleybol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler, voleybol sahasının 4 numaralı bölgesinden rakip sahaya çapraz ve paralel doğrultuda smaç vuruşu gerçekleştirmişlerdir. Kinematik veriler, üç boyutlu görüntü yakalama sistemi (Vicon Peak, Oxford, UK) kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen 240 smaç görüntüsü (12 deneğin, 10 paralel ve 10 çapraz yöne uyguladıkları başarılı vuruşları; 12 denek x (10+10 başarılı vuruş)= 240 başarılı smaç vuruşu) Vicon Nexus (Nexus 1.8.4, Vicon, Oxford, UK) yazılımı kullanılarak etiketlenmiş, modelleme yürütülmüş ve nicel veriler elde edilmiştir. Değişkenler 5 ayrı gruba ayrılarak istatistiksel analiz uygulanmıştır: a) Başarı yüzdeleri b) Safhaların süreleri c) Bazı performans ve kinematik verileri d) Eklem fleksiyon ve rotasyon aralığı e) Yere inmede tercih ettikleri ayak.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the kinematics of the spike in volleyball which sent to the different directions. Twelve youth girl volleyball players voluntarily participated in this study. Subjects performed the parallel and diagonal spike from the number 4 to the target area on the other court. All kinematic variables were obtained by three dimensional view capturing system (Vicon Peak, Oxford, UK). 240 spike movements (12 subjects, 10 parallel and 10 diagonal spike for each, totally 240 spike movement) was labelled and run the model and obtained the quantitative data using by Vicon Nexus (Nexus 1.8.4, Vicon, Oxford, UK) software. The variables divided into five groups a) Percent of success b) Phase times c) Some performance and kinematic variables d) Range of joint flexion and rotation e) Landing foot.