Değişik remineralize edici maddeler içeren ağartma ajanlarının sığır diş mine yüzey özelliklerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of bleaching agents containing different remineralizing materials on bovine teeth enamel surface properties
- Tez No: 496841
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA HÜLYA ERTEN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hastaların artan ilgisi, talepleri ve dental firmaların ürünlerindeki gelişmeler doğrultusunda, estetik amaçlı uygulamalar dişhekimleri açısından vazgeçilmez hale gelmiştir. Diş renklenmelerinin tedavisinde, bilinen restorasyon yöntemlerine alternatif olarak daha konservatif bir yaklaşım olan diş ağartma teknikleri, sıklıkla uygulanan tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Diş ağartma tedavilerinde çeşitli konsantrasyonlardaki ajanlar, farklı tekniklerle kullanılmaktadır. Kullanılan diş ağartma ajanı, konsantrasyonuna ve uygulama süresine bağlı olarak klinik başarı sağlayabileceği gibi, diş yapısında yüzeyel madde kaybı gibi, olumsuz değişiklikler de meydana getirebilmektedir. Bu nedenle diş ağartma ajanlarına remineralize edici maddeler eklenerek, diş dokusunda meydana gelebilecek olan, olumsuz değişikliklerin önlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada 60 adet mine örneği, 5mm×5mm×1mm boyutunda, sığır molar dişlerinin bukkal yüzeylerinden hazırlandı. Sonra örnekler, değişik içerikli ağartma ajanları kulanılan 4 gruba ayrıldı. 1.Grup, %35'lik Hidrojen peroksit (HP) (H2O2) içeren ağartma ajanı ( kontrol grubu) 2.Grup, %35'lik Hidrojen peroksit + Kalsiyum klorür (CaCl2) içeren ağartma ajanı 3.Grup, %35'lik Hidrojen peroksit + Kalsiyum (Ca) içeren ağartma ajanı 4.Grup, %35'lik Hidrojen peroksit + Amorf kalsiyum fosfat (ACP) içeren ağartma ajanı. Diş ağartma ajanları içine eklenen remineralize edici maddelerin ağartma uygulandıktan sonra diş dokusuna etkileri, Taramalı Elektron Mikroskop (scanning electron microscope SEM-EDS) (SEM-JOEL 6060 LV EDS IXRF,USA) cihazı ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistiksel paket programı (SPSS for windows,Version 16.0 SPSS Inc.) kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnow ve Shapiro-Wilk uyum testiyle araştırıldı. Verilerin normal dağıldıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
The esthetic dental treatments have become inevitable for dentists because of the patient's demands, interest and the newness in the dental companies' products. Tooth bleaching which is used often is a more conservative procedure than the conventional restoration procedures to treat tooth discolorations result from different reasons. Different agents are used with different techniques in different concentrations for tooth bleaching. It is possible to have good results and avoid possible adverse effects in favorable situations. For that the bleaching agents will be modified by adding remineralisation agents to decrease the harmful effect of the bleaching agents on the dental tissue . After that the samples will be divided according to the modified bleaching agents that will be used . These groups are : 1.Group, (H2O2 35% ) (control group) 2.Group, (H2O2 35% + CaCl2) 3.Group, (H2O2 35% + Ca ) 4.Group, (H2O2 35% + ACP) the modified bleaching agents effects on the dental tissue will be anlayzed by SEM-EDS (scanning electron microscope SEM-EDS) (SEM-JOEL 6060 LV EDS IXRF,USA). SPSS statistical package program (SPSS for Windows, Version 16.0 SPSS Inc.) was used to analyze the obtained data. The variables were normally distributed and it was researched by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk fit test.