Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda tedavi sonrası süreçte beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and antropometric measurements in children with acute lymphoblastic leukemia after treatment
  1. Tez No: 496855
  2. Yazar: TESLİME AKTOLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma ALL tedavisi sonrası sağ kalan çocukların beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi amacıyla, remisyon halinde olan, yaşları 5 ile 15 yıl arasında (9,7±3,32 yıl) olan 67 gönüllü birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylere ait bilgiler ebeveyni ile birlikte yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak elde edilmiş, retrospektif verilerine hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Çalışma döneminde bireylerin %28,1'inin fazla kilolu, %21,9'unun obez olduğu saptanmıştır. Tanı anında bireylerin %25,3'ünün, tedavi sonunda %65,7'sinin, çalışma döneminde %50'sinin fazla kilolu ve/veya obez olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, which aimed to evaluate nutritional status and antropometric measurement of ALL survivors in remission, after completion of treatment were carried out 67 survivors who agreed to partcipate in the study, ages range from 5 to 15 years (9,7±3,32 years). The data was obtained by the researcher face to face interviews with parents, retrospective data was obtained from patient files. At the time of the study 28,1% of participants were overweight, 21,9% were obese. It was determined that at diagnosis 25,3%, at the end of treatment 65,7%, at the time of the study 50,0% of the participants were overweight/obese.